Polské věznice jsou přeplněné opilými cyklisty

V polských vězeních si odpykává trest více než pět tisíc lidí, kteří jeli na kole pod vlivem alkoholu a chytila je policie. Ve věznicích je přitom málo místa a cyklisti zabírají cely nebezpečnějším zločincům. Generální prokurátor chce systém změnit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cyklisté v Amsterdamu (ilustrační foto) | Foto: Ondřej Jánoška

Jenom vloni zadržela polská policie na 70 tisíc nestřízlivých cyklistů. Jsou prokuratury, kde kauzy opilých cyklistů tvoří až čtvrtinu všech případů.

Za jízdu na kole s alkoholem v krvi jim hrozí až rok vězení. Pokud způsobí dopravní nehodu tak i víc. Většinu zavřených tvoří recidivisti z venkova, kde je kolo hlavním dopravním prostředkem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Vavrouška

Měsíčně stojí stát odsouzený cyklista v přepočtu 15 tisíc korun. Za rok se náklady vyšplhají až na 900 miliónů. Větší účinek tyto tresty přitom nemají. Hlavně na venkově jezdí lidé opilí na kole dál.

Generální prokurátor to chce změnit. Tyto kauzy, pro společnost nijak zvlášť závažné, podle něj zbytečně ubírají vyšetřovatelům a soudcům čas.

Navrhuje proto opilé cyklisty, kteří nezpůsobí dopravní nehodu, trestat pouze pokutou. Notoriční šlapající opilci by se měli spíše léčit.

Více než polovina vězňů ‚sedí‘ za majetkovou trestnou činnost

Číst článek

Igor Maňour, Petr Vavrouška, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme