Polské zdravotní sestry ukončily protest

Skupina asi 150 polských zdravotních dnes ukončila 17 dní trvající protest před ministerstvem zdravotnictví ve Varšavě a připojila se k asi 1500 kolegyním, které pochodovaly s transparenty k sídlu vlády. Zdravotní sestry požadují po vládě zvýšení platů, které se pohybují hluboko pod celostátním průměrem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdravotní sestry svá stanoviště opustily, protože chtějí další jednání s vládou. Vláda přitom vzkázala, že bude s protestujícími jednat pouze v případě, že budou protesty ukončeny. Sestry nesly transparenty „Daně pro bohaté“ nebo „Zavřete ministerstvo zdravotnictví“ a směřovaly od ministerstva zdravotnictví k sídlu vlády. Připojilo se k nim také několik desítek horníků.

Protesty zdravotních sester pokračovaly i v dalších polských městech. Od začátku prosince drží zdravotní sestry z některých nemocnic časově neomezenou stávku, během které vždy na několik hodin odejdou od lůžek pacientů.

Včera se polský prezident Aleksander Kwašniewski setkal se zástupci protestujících a přislíbil jim, že prozkoumá všechny jejich výhrady proti návrhu zákona, na základě kterého by se platy všech pracovníků ve zdravotnictví v příštím roce zvýšily o 203 zlotých (asi 1 800 korun). Celopolské odbory zdravotních sester a ošetřovatelek považují toto zvýšení za nedostatečné a požadují zvýšení platů na 1400 zlotých (asi 12 600 korun). Zdravotní sestry v Polsku patří k nejméně placeným a jejich platy jsou pod státním průměrem 2000 zlotých. Některé zdravotní sestry pobírají méně než 700 zlotých (asi 6 300 korun).

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme