Polské zdravotní sestry ukončily protest

Skupina asi 150 polských zdravotních dnes ukončila 17 dní trvající protest před ministerstvem zdravotnictví ve Varšavě a připojila se k asi 1500 kolegyním, které pochodovaly s transparenty k sídlu vlády. Zdravotní sestry požadují po vládě zvýšení platů, které se pohybují hluboko pod celostátním průměrem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdravotní sestry svá stanoviště opustily, protože chtějí další jednání s vládou. Vláda přitom vzkázala, že bude s protestujícími jednat pouze v případě, že budou protesty ukončeny. Sestry nesly transparenty „Daně pro bohaté“ nebo „Zavřete ministerstvo zdravotnictví“ a směřovaly od ministerstva zdravotnictví k sídlu vlády. Připojilo se k nim také několik desítek horníků.

Protesty zdravotních sester pokračovaly i v dalších polských městech. Od začátku prosince drží zdravotní sestry z některých nemocnic časově neomezenou stávku, během které vždy na několik hodin odejdou od lůžek pacientů.

Včera se polský prezident Aleksander Kwašniewski setkal se zástupci protestujících a přislíbil jim, že prozkoumá všechny jejich výhrady proti návrhu zákona, na základě kterého by se platy všech pracovníků ve zdravotnictví v příštím roce zvýšily o 203 zlotých (asi 1 800 korun). Celopolské odbory zdravotních sester a ošetřovatelek považují toto zvýšení za nedostatečné a požadují zvýšení platů na 1400 zlotých (asi 12 600 korun). Zdravotní sestry v Polsku patří k nejméně placeným a jejich platy jsou pod státním průměrem 2000 zlotých. Některé zdravotní sestry pobírají méně než 700 zlotých (asi 6 300 korun).

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme