Polské zkušenosti s budováním dálnic Číňany jsou dobré
Ministr dopravy Vít Bárta přišel s myšlenkou, že by v Česku stavěli dálnice Číňané. Ti už potvrdili, že o stavby mají zájem. Zkušenost s čínskými firmami při stavbě komunikací už mají v Polsku, kde část rychlostní silnice A2 postavila právě čínská firma COVEC - a to až o 60 procent levněji, než je v Polsku běžné.
Jak v dopoledním Radiožurnálu připomněl varšavský zpravodaj ČRo Petr Vavrouška, Polsko se do masivní výstavby silnic a dálnic pustilo proto, že společně s Ukrajinou v roce 2012 pořádá evropský fotbalový šampionát a do té doby musí polská vláda postavit stovky kilometrů nových komunikací.
„Podle informací polského ministerstva infrastruktury v tuto chvíli staví čínské firmy čtyřiceti kilometrový úsek dálnice mezi Lodží a Varšavou,“ přiblížil zpravodaj.
Polské zkušenosti s budováním dálnic čínskými firmami přiblížil v dopoledním Radiožurnálu varšavský zpravodaj ČRo Petr Vavrouška
Smlouvu s Číňany podepsala polská vláda před rokem. Firmy z Asie se přihlásily do klasického výběrového řízení, které vyhrály díky ceně, která byla až o 30 procent nižší, než nabízely ostatní společnosti.
„Ale Polsko buduje stovky kilometrů nových dálnic a čínské firmy jsou jen jedním z mnoha dodavatelů. A jak dnes ráno Radiožurnálu řekl mluvčí polského ministerstva silnic a dálnic, zatím Číňané staví vše bez problémů,“ řekl Vavrouška.
EU: Jde o vnitřní problém Polska
Připomněl, kvůli oslovení čínských firem Polsko problémy s Evropskou unií nemělo. „Sice se ozvaly některé firmy, které kritizovaly nízkou nabídku Číňanů, ale Evropská komise rozhodla, že je to vnitřní problém Polska,“ vysvětlil.
Dodal, že Číňané vyhráli výběrové řízení, kde byly nastaveny podmínky, jaké požaduje EU. „Navíc úsek, který Číňané staví není dotovaný z fondů EU, ale platí ho polský stát,“ dodal.