Polské zkušenosti s budováním dálnic Číňany jsou dobré

Ministr dopravy Vít Bárta přišel s myšlenkou, že by v Česku stavěli dálnice Číňané. Ti už potvrdili, že o stavby mají zájem. Zkušenost s čínskými firmami při stavbě komunikací už mají v Polsku, kde část rychlostní silnice A2 postavila právě čínská firma COVEC - a to až o 60 procent levněji, než je v Polsku běžné.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stavba dálnice D8 - most Opárno

Stavba dálnice D8 - most Opárno | Foto: IDMZ

Jak v dopoledním Radiožurnálu připomněl varšavský zpravodaj ČRo Petr Vavrouška, Polsko se do masivní výstavby silnic a dálnic pustilo proto, že společně s Ukrajinou v roce 2012 pořádá evropský fotbalový šampionát a do té doby musí polská vláda postavit stovky kilometrů nových komunikací.

„Podle informací polského ministerstva infrastruktury v tuto chvíli staví čínské firmy čtyřiceti kilometrový úsek dálnice mezi Lodží a Varšavou,“ přiblížil zpravodaj.

Přehrát

00:00 / 00:00

Polské zkušenosti s budováním dálnic čínskými firmami přiblížil v dopoledním Radiožurnálu varšavský zpravodaj ČRo Petr Vavrouška

Smlouvu s Číňany podepsala polská vláda před rokem. Firmy z Asie se přihlásily do klasického výběrového řízení, které vyhrály díky ceně, která byla až o 30 procent nižší, než nabízely ostatní společnosti.

„Ale Polsko buduje stovky kilometrů nových dálnic a čínské firmy jsou jen jedním z mnoha dodavatelů. A jak dnes ráno Radiožurnálu řekl mluvčí polského ministerstva silnic a dálnic, zatím Číňané staví vše bez problémů,“ řekl Vavrouška.

EU: Jde o vnitřní problém Polska

Připomněl, kvůli oslovení čínských firem Polsko problémy s Evropskou unií nemělo. „Sice se ozvaly některé firmy, které kritizovaly nízkou nabídku Číňanů, ale Evropská komise rozhodla, že je to vnitřní problém Polska,“ vysvětlil.

Dodal, že Číňané vyhráli výběrové řízení, kde byly nastaveny podmínky, jaké požaduje EU. „Navíc úsek, který Číňané staví není dotovaný z fondů EU, ale platí ho polský stát,“ dodal.

Petr Vavrouška, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme