Polskem hýbe případ mladíka, kterému vynesla urážka prezidenta veřejné práce

Kvůli politické satiře bude muset polský mladík po dobu 15 měsíců vykonávat veřejné práce bez nároku na honorář. Soud potrestal Roberta Frycze za to, že na internetu záměrně zesměšňoval polského prezidenta Bronislava Komorowského. Případ vyvolal v zemi skandál.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polský prezident Bronislav Komorowski | Foto: Tomáš Adamec

Je to útok na svobodu slova, tak komentují verdikt mnozí Poláci. Za veřejnou urážku prezidenta ale v zemi hrozí až tři roky vězení a právě na základě tohoto zákona byl satirik odsouzen.

Mladík na své internetové stránce antykomor.pl ironizoval vystoupení prezidenta Bronislava Komorowského. Zesměšňoval ho prostřednictvím fotomontáží a nabízel také počítačové hry, ve kterých hráč střílel na portrét hlavy státu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Případ přiblížil ve Víkendovém Ranním Radiožurnálu zpravodaj ČRo v Polsku Petr Vavrouška

Stránek si ale všimly tajné služby a následoval ostrý zásah. Ozbrojené komando loni do Fryczova bytu vpadlo, policisté ho prohledali, zabavili mladíkovi počítač a paměťové karty. Frycz stránky ukončil a čekal na verdikt soudu.

Samotní polští politici byli překvapení, že trest tři roky vězení za veřejnou urážku existuje, považují ho za asurdní a slibují, že ho změní. Podívá se na něj i Ústavní soud.

Sám prezident Komorowski prohlásil, že kritika nebo satira na účet politiků by neměla být tak přísně trestána a mnozí tak na něj apelují, aby Fryczovi udělil milost.

Petr Vavrouška, Kristina Winklerová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme