Polskem hýbe skandál kolem prodeje zkažených uzenin

Kontrola v polském masokombinátu CONSTAR odhalila řadu závažných pochybení. Firma pozastavila výrobu uzenin a hypermarkety přestaly její výrobky prodávat. CONSTAR se brání, že média celý problém zveličují. Veterinární kontrola ale dospěla k závěru, že reportáž televize TVN byla v zásadě pravdivá. Před příchodem kontrolorů už pracovníci masokombinátu stačili většinu odhalených porušení sanitárních norem skrýt.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

uzeniny

uzeniny | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Hygienici přesto našli ve skladech značné množství neoznačeného zboží - mohlo jít jak o masné výrobky vrácené jako reklamace, nebo tak o zboží připravené k novému rozvozu do hypermarketů v celém Polsku i zahraničí. Situací v CONSTARU je proto znepokojena také Evropské komise.

Dnes polský tisk zveřejnil závěry dlouhodobé veterinární a sanitární kontroly v masokombinátech a na jatkách. Kontrola odhalila, že případ zkažených uzenin v masokombinátu CONSTAR není ojedinělý - sanitární normy porušují dvě třetiny firem.

Veterinární inspekce provedla v uplynulých měsících první rozsáhlou prověrku po vstupu Polska do Evropské unie. Zkontrolovala všechny velké výrobce hovězího a vepřového masa. Povolení k vývozu do jiných zemí Unie má 320 firem.

V polovině z nich inspektoři zjistili nedostatky a nařídili jejich okamžité odstranění. 46 výroben inspekce dočasně uzavřela a deseti úplně odebrala licenci. Mezi nimi byla i jedna firma, exportující maso do zemí EU. Uzavření jatek a zpracovatelských závodů znamená, že podmínky, které v nich panovaly, ohrožovaly zdraví spotřebitelů, uvedla hlavní veterinární inspekce.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme