Polskem hýbe skandál kolem prodeje zkažených uzenin

Kontrola v polském masokombinátu CONSTAR odhalila řadu závažných pochybení. Firma pozastavila výrobu uzenin a hypermarkety přestaly její výrobky prodávat. CONSTAR se brání, že média celý problém zveličují. Veterinární kontrola ale dospěla k závěru, že reportáž televize TVN byla v zásadě pravdivá. Před příchodem kontrolorů už pracovníci masokombinátu stačili většinu odhalených porušení sanitárních norem skrýt.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

uzeniny | Foto: Pavel Novák

Hygienici přesto našli ve skladech značné množství neoznačeného zboží - mohlo jít jak o masné výrobky vrácené jako reklamace, nebo tak o zboží připravené k novému rozvozu do hypermarketů v celém Polsku i zahraničí. Situací v CONSTARU je proto znepokojena také Evropské komise.

Dnes polský tisk zveřejnil závěry dlouhodobé veterinární a sanitární kontroly v masokombinátech a na jatkách. Kontrola odhalila, že případ zkažených uzenin v masokombinátu CONSTAR není ojedinělý - sanitární normy porušují dvě třetiny firem.

Veterinární inspekce provedla v uplynulých měsících první rozsáhlou prověrku po vstupu Polska do Evropské unie. Zkontrolovala všechny velké výrobce hovězího a vepřového masa. Povolení k vývozu do jiných zemí Unie má 320 firem.

V polovině z nich inspektoři zjistili nedostatky a nařídili jejich okamžité odstranění. 46 výroben inspekce dočasně uzavřela a deseti úplně odebrala licenci. Mezi nimi byla i jedna firma, exportující maso do zemí EU. Uzavření jatek a zpracovatelských závodů znamená, že podmínky, které v nich panovaly, ohrožovaly zdraví spotřebitelů, uvedla hlavní veterinární inspekce.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme