Polskem otřásá zveřejnění jména donašeče na bývalého papeže

Poláci jsou otřesení odhalením oblíbeného kněze - otce Konrada Hejma jako donašeče na papeže Jana Pavla II. Otec Hejmo se ve Vatikánu řadu let stará o polské poutníky a působil ve vatikánských médiích.Otec Hejmo podle sedmisetstránkového spisu řadu let informoval polskou rozvědku o polských věřících, kteří navštěvovali Vatikán, a také o dění ve svém dominikánském řádu. Jméno konfidenta zveřejnil šéf Institutu národní paměti Leon Kieres.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Otec Konrád Stanislaw Hejmo byl v osmdesátých letech tajným spolupracovníkem orgánů bezpečnosti Polské lidové republiky pod pseudonymy Hejnal a Dominik, uvedl profesor Kieres a spustil tím lavinu souhlasných i odmítavých reakcí. Pravicová opozice považuje za skandální, že šéf instituce, která spravuje archivy tajných služeb, si osobuje právo zveřejňovat vybraná jména agentů. Podle profesora Kierese to ale zákon v případech veřejného zájmu povoluje.

Otec Hejmo v rozhovoru pro třetí kanál polské televize připustil, že rozvědka od něj mohla získat určité informace, popírá ale, že by spolupracoval vědomě. Obsah spisu Státní bezpečnosti však vypovídá o dlouhodobé a vědomé spolupráci kněze s tajnou policií v osmdesátých letech.

Někteří církevní představitelé to nedokáží pochopit. Otce Hejma znalo celé Polsko jako milého a ochotného člověka, který se vzorně staral o polské věřící, přijíždějící do Vatikánu. Zařizoval veřejné i soukromé audience u papeže.

"Nedokážu si představit, o čem mohl jako tajný spolupracovník informovat. Byl pořád mezi lidmi, staral se o vstupenky a všemožně jim pomáhal. Nevím přesně, oč v jeho případě může jít," říká biskup Tadeusz Pieronek. Podle archivů Státní bezpečnosti otec Hejmo informoval právě o názorech polských poutníků i svých bratří z dominikánského řádu.

Martin Dorazín, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme