Polskem otřásá zveřejnění jména donašeče na bývalého papeže

Poláci jsou otřesení odhalením oblíbeného kněze - otce Konrada Hejma jako donašeče na papeže Jana Pavla II. Otec Hejmo se ve Vatikánu řadu let stará o polské poutníky a působil ve vatikánských médiích.Otec Hejmo podle sedmisetstránkového spisu řadu let informoval polskou rozvědku o polských věřících, kteří navštěvovali Vatikán, a také o dění ve svém dominikánském řádu. Jméno konfidenta zveřejnil šéf Institutu národní paměti Leon Kieres.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Otec Konrád Stanislaw Hejmo byl v osmdesátých letech tajným spolupracovníkem orgánů bezpečnosti Polské lidové republiky pod pseudonymy Hejnal a Dominik, uvedl profesor Kieres a spustil tím lavinu souhlasných i odmítavých reakcí. Pravicová opozice považuje za skandální, že šéf instituce, která spravuje archivy tajných služeb, si osobuje právo zveřejňovat vybraná jména agentů. Podle profesora Kierese to ale zákon v případech veřejného zájmu povoluje.

Otec Hejmo v rozhovoru pro třetí kanál polské televize připustil, že rozvědka od něj mohla získat určité informace, popírá ale, že by spolupracoval vědomě. Obsah spisu Státní bezpečnosti však vypovídá o dlouhodobé a vědomé spolupráci kněze s tajnou policií v osmdesátých letech.

Někteří církevní představitelé to nedokáží pochopit. Otce Hejma znalo celé Polsko jako milého a ochotného člověka, který se vzorně staral o polské věřící, přijíždějící do Vatikánu. Zařizoval veřejné i soukromé audience u papeže.

"Nedokážu si představit, o čem mohl jako tajný spolupracovník informovat. Byl pořád mezi lidmi, staral se o vstupenky a všemožně jim pomáhal. Nevím přesně, oč v jeho případě může jít," říká biskup Tadeusz Pieronek. Podle archivů Státní bezpečnosti otec Hejmo informoval právě o názorech polských poutníků i svých bratří z dominikánského řádu.

Martin Dorazín, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme