Polskem se šíří protesty zdravotníků

V Polsku začala letní vedra a s nimi také vlna stávek. Včera stávkovali učitelé, přerušit práci se chystají železničáři a po celé zemi se už druhý týden šíří stávka lékařů. Mezi ně, ale i mezi pacienty se vydal náš varšavský zpravodaj Martin Dorazín.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

stávka polských lékařů

stávka polských lékařů | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Lékaři v jedné stávkující nemocnici demonstrativně myli na parkovišti auta. Touto prací si vydělají víc než v ordinaci nebo na operačním sále. "Po velkém -třicetiprocentním - zvýšení platů v loňském roce bere lékař v Polsku 2 a půl tisíce zlotých, a to je méně než průměrná mzda," říká dr. Maciej Jedrzejowski.

Pacienti, kteří zpočátku brali stávku s pochopením, si začínají stěžovat: "34 let jsem těžce pracovala a dali mi důchod 720 zlotých. Taky to nemám lehké. Jsem nemocná, léky jsou drahé a teď ještě stávka. Trpíme tím jenom my."

Lékaři ve varšavské nemocnici na Banachově ulici pracují v režimu víkendové pohotovosti už desátý den. Plánované operace i náročnější vyšetření odložili na neurčito.

K jejich protestu se chtějí připojit také zdravotní sestry: "Po zvýšení platů máme 1500 zlotých čistého. Ani to ale není odpovídající plat. Naše práce se nedá srovnat se zaměstnáním v kanceláři nebo na poště. My si nemůžeme zmýlit léky nebo zavést špatně kapačku, o mytí a zvedání pacientů ani nemluvě," říká zdravotní sestra Ewa.

Společně s kolegyní Justynou přemýšlejí o východisku: Pro mnohé to je práce na Západě: "Nemáme prakticky jinou možnost. Hodně sester utíká na Západ. Naše kolegyně z této nemocnice už pracují v Anglii, ve Švédsku, Irsku, Španělsku nebo v Itálii. Po zaplacení nájmu a jídla jim na rozdíl od nás zbude polovina výplaty, a to je hodně."

Zdravotní sestry Ewa a Justyna se loučí a mizí v labyrintu chodeb obrovské nemocnice. Jak mi řekly, spěchají do obchůdku s levným dámským prádlem, protože tady - u hlavního vchodu - je zboží příliš drahé. Tady stojí punčocháče pět zlotých a tam jen tři.

Do ciziny míří také lékaři. Ti mladší a bez rodin jedou na britské ostrovy, starší si hledají práci poblíž, potvrzuje dr. Jedrzejowski: "Na konci 80. let bylo v Polsku 120 tisíc lékařů. Dnes jich je 87 tisíc. Část opustila profesi, část vyjela na Západ a hodně našich kolegů z jižního Polska, což je zajímavé, našlo práci v Česku. V každém případě se cestování za prací stalo masovým jevem.

Stávkující lékaři oznámili, že když jim vláda nezvedne platy nejméně o 100 procent, podají k 31. květnu výpověď. Pro některé nemocnice by to byla poslední rána. Ministr zdravotnictví profesor Religa si z toho ale těžkou hlavu nedělá. Jak poznamenal, v Izraeli stávkovali lékaři celý rok a výsledkem bylo, že se v zemi snížila úmrtnost.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme