Polskému exprezidentu hrozí až osmiletý trest

Generál Wojciech Jaruzelski stane před soudem. Je obviněn ze zločinů, spáchaných na počátku osmdesátých let. Tehdy byl Jaruzelski šéfem vojenské rady státu. Za komunistické zločiny mu hrozí osm let vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Wojciech Jaruzelski | Foto: NEPOUŽÍVAT internet

Zločinné spiknutí a vyhlášení výjimečného stavu - z těchto zločinů obvinil Wojciecha Jaruzelského prokurátor katovické pobočky Institutu národní paměti. 84letý generál obvinění odmítl.

Podle jeho slov nebylo vyhlášení výjimečného stavu v roce 1981 žádným převratem několika generálů. Toto rozhodnutí realizovaly statisíce lidí a podporovaly je miliony, uvedl Jaruzelski. Trvá na tom, že vyhlášením výjimečného stavu zabránil horší variantě vývoje - invazi vojsk Varšavské smlouvy.

Historici Institutu národní paměti ale v českých archivech našli dokumenty, podle kterých v dané chvíli taková reakce Sovětského svazu nehrozila a Jaruzelski o tom věděl.

O generálu Jaruzelském se v posledních dnech v polských médiích hovoří poměrně často. Jaruzelski vrátil vyznamenání, které mu omylem dal polský prezident Lech Kaczynski. Bývalý komunistický vůdce a iniciátor výjimečného stavu dostal Kříž sibiřských vyhnanců. Celé nedopatření vzniklo v prezidentské kanceláři. Generál Jaruzelski vrátil Kříž i legitimaci nositele, podepsanou prezidentem Kaczynskim. V průvodním dopise napsal, že tímto krokem chce vyřešit situaci, která mohla být pro prezidenta nepříjemná.

Prezident rozhodnutí generála Jaruzelského s porozuměním přijal, a tím je celá záležitost uzavřená, konstatoval šéf prezidentské kanceláře Andrzej Urbański. Polská levice ale trvá na tom, že generálovi řád náleží. "Na tento kříž má bývalý prezident generál Jaruzelski stejné právo, jako tisíce jiných sibiřských vyhnanců," uvedl Jerzy Szmajdzinski, místopředseda Svatu demokratické levice.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme