Polsko a Evropa se dnes rozloučily s Bronislavem Geremkem

Ve Varšavě se dnes konalo poslední rozloučení s bývalým disidentem a pozdějším ministrem zahraničí, profesorem Bronislavem Geremkem. Smuteční slavnost začala přesně v poledne mší v katedrále svatého Jana na Starém městě. Vláda mu pak vypravila státní pohřeb, jehož se zúčastnila i řada zahraničních hostů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojenská stráž u rakve Bronislawa Geremka v katedrále svatého Jana ve Varšavě | Zdroj: ČTK

Na poslední cestu provázely 76letého Bronislawa Geremka, který tragicky zahynul při autonehodě minulou neděli nedaleko Poznaně na cestě do Evropského parlamentu, dvě hymny - polská a evropská. Jak řekl jeden z řečníků, Geremek byl Evropanem mezi Poláky a Polákem mezi Evropany.

Uznávaný odborník na středověkou historii Francie se stal politikem na plný úvazek po vzniku odborového hnutí Solidarita v roce 1980. Tehdy působil jako hlavním poradce předáka Solidarity Lecha Walesy. "Podle mého názoru jste byl největším Polákem své doby, největším vlastencem. Pane Bronku, bez vás bychom tehdy v loděnicích ani později nevyhráli. Naše vlast i já osobně vám vděčíme za mnohé," uvedl Lech Walesa.

Po roce 1990 přispěl profesor Geremek k začleňování Polska do evropských struktur - jako ministr zahraničí podepsal vstup Polska do NATO. Přestože byl židovského původu, jako jeden z prvních podporoval myšlenku sjednocení německých států a usmíření mezi Poláky a Němci.

S profesorem Geremkem se dnes přišly rozloučit tisíce lidí. Mezi zahraničními hosty byli předseda Evropského parlamentu Hans-Gert Pöttering, bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová nebo náměstek současné šéfky americké diplomacie Daniel Fried, který v Polsku také vyjednává o případné protiraketové základně USA.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme