Polsko a Německo jednaly o klimatickém balíčku opatření

Vlády Polska a Německa jednaly ve Varšavě o takzvaném klimaticko-energetickém balíčku na snížení emisí oxidu uhličitého. Berlín i Varšava mají k francouzskému návrhu výhrady a není vyloučeno, že na nadcházejícím bruselském summitu budou tento návrh vetovat. Kancléřka Angela Merkelová i premiér Donald Tusk ale stále věří v dosažení kompromisu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polský premiér Donald Tusk a německá kancléřka Angela Merkelová

Polský premiér Donald Tusk a německá kancléřka Angela Merkelová | Zdroj: ČTK

Pravděpodobnost veta se mírně snížila, veto je až posledním východiskem, shodli se ve Varšavě německá kancléřka Angela Merkelová a polský premiér Donald Tusk. Pro obě země by nákup povolení k emisím skleníkových plynů znamenal podstatný růst nákladů.

Německo jako průmyslové srdce Evropy chce v době finanční krize chránit své podniky, Polsko vyrábí 96 procent elektřiny spalováním uhlí v zastaralých elektrárnách. Proto žádá postupné zavádění tvrdších emisních norem.

"Klimaticko-energetický balíček má sloužit celé Evropě a celému lidstvu, v tom se všichni shodujeme. Z polského pohledu je klíčové, aby všechny státy Evropské unie pochopily specifika každé země. Na jedné straně chceme omezit škodlivé emise - o tom není žádných pochyb. Na straně druhé ale musíme najít taková řešení, která pro nikoho nebudou přespříliš bolestivá," prohlásil premiér Tusk.

Kancléřka Merkelová i premiér Tusk zůstávají opatrnými optimisty pokud jde o možnost dohody na bruselském summitu.

Martin Dorazín, Katka Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme