Polsko a Nizozemsko se přou o výlet školáků do Osvětimi

Polská pohraniční stráž kategoricky odmítá nizozemská obvinění, že její pohraničníci uráželi účastníky holandského školního výletu výroky s rasistickým a sexistickým podtextem. Celá aféra by nebyla až tolik zajímavá, kdyby se jí před referendem o evropské ústavě nechopila nizozemská média.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

silniční kontrola | Foto: Trutnov

Vedoucí zájezdu si u nizozemských a polských úřadů stěžovala nejen na administrativní průtahy, kvůli nimž autobus musel na odbavení čekat čtyři hodiny, ale zejména na nevhodné chování polských pohraničníků. Podle vedoucí uráželi nizozemské studenty asijského a arabského původu a dělali sexistické narážky.

Polské ministerstvo zahraničí dospělo k závěru, že pohraničníci zadrželi autobus oprávněně. Několik studentů nemělo v pořádku cestovní doklady a někteří neměli ani oprávnění pobývat na území Evropské unie. Podle Varšavy incident před referendem zneužila nizozemská média k tomu, aby ukázala, že rozšíření unie nebylo správným krokem.

Martin Dorazín, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme