Polsko a Spojené státy vysvětlují nedorozumění v případě protiraketového štítu

Podle kanceláře polského prezidenta příští americký prezident Barak Obama slíbil, že bude v projektu vybudování protiraketového štítu na polském území pokračovat, ale americká strana to dementovala. O eventuální americké základně v Polsku večer telefonicky mluvil prezident Lech Kaczyński s budoucím viceprezidentem Spojených států Joem Bidenem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

protiraketový radar

protiraketový radar | Foto: Miroslav Konvalina

Jozeph Biden polskému prezidentovi řekl, že podpora projektu protiraketového štítu bude záviset na hodnocení skupiny bezpečnostních expertů. Ti budou zvažovat efektivitu tohoto systému a výši nákladů na jeho stavbu či provoz.

Teprve potom se americký prezident rozhodne, jak s tímto dědictvím Bushovy administrativy naloží. Spojené státy budou v každém případě s Polskem plně spolupracovat, uvádí se v prohlášení prezidentské kanceláře.

Proti plánovanému zřízení základen amerického protiraketového systému ve východní Evropě stále vystupuje Rusko. Prezident Medveděv vyslal jasné varování - pokud se Rusko bude cítit americkými plány ohroženo, je připraveno rozmístit své rakety v Kaliningradu. Končící vláda prezidenta George Bushe se Rusy snaží přesvědčit, že pro ně radar v Česku a protiraketová základna v Polsku nepředstavují žádné nebezpečí.

Martin Dorazín, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme