Polsko a svět se ptají: Jaký bude nový polský prezident?

Novým polským prezidentem se stane Lech Kaczynski. Ve včerejším druhém kole přímých voleb porazil liberála Donalda Tuska poměrem 54:45 procentům hlasů. Voleb se ale zúčastnila jen polovina oprávněných voličů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lech Kaczynski | Zdroj: ČTK

Polské volby mají svého vítěze Lecha Kaczynského i poražené Donalda Tuska a organizace zabývající se výzkumem veřejného mínění. Všechny renomované agentury se fatálně zmýlily. Předpovídaly vítězství Donalda Tuska nebo velmi těsný výsledek, zatímco přesvědčivě, o devět procentních bodů, vyhrál Lech Kaczynski.

"Pokud jsem někoho v těchto volbách zklamal, pak mi to prosím promiňte. Dělal jsem, co bylo v mých silách," prohlásil Donald Tusk a blahopřál k vítězství Lechovi Kaczynskému.

Tuskova vize liberálního Polska prohrála jak v parlamentních, tak prezidentských volbách, přestože nevíme, co si o této vizi myslí druhá polovina Poláků, která k volbám nepřišla.

Tusk nabízel svobodnou a otevřenou společnost, zbavenou komplexů minulosti. Tím si tento pravicový politik získal voliče sociálních demokratů, mladší generaci, obyvatele velkých měst a v západní, jihozápadní a severní části Polska.

Volby ale potvrdily, že vyhrává ten, kdo na svou stranu získá venkov. Lech Kaczynski nabídl tradiční hodnoty a štědrý sociální stát. Jak poznamenal jeden z komentátorů, jeho program byl polštější než Tuskův.

Kaczynského volili v chudých vojvodstvích na východě, v centru a na jihovýchodě Polska. Kaczynského volič je průměrný Polák, který má spíše nízké příjmy a nižší vzdělání. Ve svém prvním projevu budoucí prezident slíbil, že svůj program očisty a nápravy společnosti splní. "Polsko se potřebuje vypořádat s otázkou viny, ještě více ale potřebuje celonárodní shodu," řekl Kaczynski.

Kaczynski plánuje přeměnu polského politického systému

Lech Kaczynski má v plánu vytvořit v Polsku čtvrtou republiku v čele se silným prezidentem, který by mohl vládnout pomocí dekretů. Odstupující prezident Aleksander Kwasniewski z toho má obavy.

"Ten, kdo plánuje čtvrtou republiku a později bude dokazovat, že to opravdu nová republika je, bude problémovým prezidentem. Důležité je, aby se vše dělo na základě práva a ústavy, třebaže může dojít k její změně. Věřím, že to nebude revoluce," vyjádřil se Kwasniewski.

Jednou z hlavních rolí prezidenta je reprezentace země v zahraničí. Aleksander Kwasniewski se obává, že Kaczynski nebude ve světě příliš dobře přijímaný.

"Je otázkou, jak si nový prezident poradí s určitou nebezpečnou etiketou, kterou straně Právo a spravedlnost v zahraničí nalepili. Tedy, že je to strana jemně řečeno euroskeptická a nacionalistická, což víme, že není úplně pravda, ale Kaczynski se s tím bude muset potýkat," soudí Kwasniewski.

Zvolený prezident už dal najevo, kam pojede na první zahraniční cesty. Budou to Spojené státy a Vatikán. S blahopřáním Kaczynskému si pospíšil francouzský prezident Jacques Chirac, který ho pozval do Paříže.

Zásadnímu tématu Evropské unie a členství Polska se Kaczynski v předvolební kampani vyhýbal seč mohl s ohledem na to, že nadpoloviční většina Poláků vnímá členství pozitivně. Po volbách ale prohlásil, že před přijetím eura bude nutné uspořádat referendum.

Zatímco v Bruselu čekají na první kroky nového prezidenta, noviny v Německu a Rusku už teď píší, že v Polsku vyhrál volby antiněmecký a protirusky zaměřený politik.

Martin Dorazín, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme