Polsko a svět se ptají: Jaký bude nový polský prezident?

Novým polským prezidentem se stane Lech Kaczynski. Ve včerejším druhém kole přímých voleb porazil liberála Donalda Tuska poměrem 54:45 procentům hlasů. Voleb se ale zúčastnila jen polovina oprávněných voličů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lech Kaczynski

Lech Kaczynski | Zdroj: ČTK

Polské volby mají svého vítěze Lecha Kaczynského i poražené Donalda Tuska a organizace zabývající se výzkumem veřejného mínění. Všechny renomované agentury se fatálně zmýlily. Předpovídaly vítězství Donalda Tuska nebo velmi těsný výsledek, zatímco přesvědčivě, o devět procentních bodů, vyhrál Lech Kaczynski.

"Pokud jsem někoho v těchto volbách zklamal, pak mi to prosím promiňte. Dělal jsem, co bylo v mých silách," prohlásil Donald Tusk a blahopřál k vítězství Lechovi Kaczynskému.

Tuskova vize liberálního Polska prohrála jak v parlamentních, tak prezidentských volbách, přestože nevíme, co si o této vizi myslí druhá polovina Poláků, která k volbám nepřišla.

Tusk nabízel svobodnou a otevřenou společnost, zbavenou komplexů minulosti. Tím si tento pravicový politik získal voliče sociálních demokratů, mladší generaci, obyvatele velkých měst a v západní, jihozápadní a severní části Polska.

Volby ale potvrdily, že vyhrává ten, kdo na svou stranu získá venkov. Lech Kaczynski nabídl tradiční hodnoty a štědrý sociální stát. Jak poznamenal jeden z komentátorů, jeho program byl polštější než Tuskův.

Kaczynského volili v chudých vojvodstvích na východě, v centru a na jihovýchodě Polska. Kaczynského volič je průměrný Polák, který má spíše nízké příjmy a nižší vzdělání. Ve svém prvním projevu budoucí prezident slíbil, že svůj program očisty a nápravy společnosti splní. "Polsko se potřebuje vypořádat s otázkou viny, ještě více ale potřebuje celonárodní shodu," řekl Kaczynski.

Kaczynski plánuje přeměnu polského politického systému

Lech Kaczynski má v plánu vytvořit v Polsku čtvrtou republiku v čele se silným prezidentem, který by mohl vládnout pomocí dekretů. Odstupující prezident Aleksander Kwasniewski z toho má obavy.

"Ten, kdo plánuje čtvrtou republiku a později bude dokazovat, že to opravdu nová republika je, bude problémovým prezidentem. Důležité je, aby se vše dělo na základě práva a ústavy, třebaže může dojít k její změně. Věřím, že to nebude revoluce," vyjádřil se Kwasniewski.

Jednou z hlavních rolí prezidenta je reprezentace země v zahraničí. Aleksander Kwasniewski se obává, že Kaczynski nebude ve světě příliš dobře přijímaný.

"Je otázkou, jak si nový prezident poradí s určitou nebezpečnou etiketou, kterou straně Právo a spravedlnost v zahraničí nalepili. Tedy, že je to strana jemně řečeno euroskeptická a nacionalistická, což víme, že není úplně pravda, ale Kaczynski se s tím bude muset potýkat," soudí Kwasniewski.

Zvolený prezident už dal najevo, kam pojede na první zahraniční cesty. Budou to Spojené státy a Vatikán. S blahopřáním Kaczynskému si pospíšil francouzský prezident Jacques Chirac, který ho pozval do Paříže.

Zásadnímu tématu Evropské unie a členství Polska se Kaczynski v předvolební kampani vyhýbal seč mohl s ohledem na to, že nadpoloviční většina Poláků vnímá členství pozitivně. Po volbách ale prohlásil, že před přijetím eura bude nutné uspořádat referendum.

Zatímco v Bruselu čekají na první kroky nového prezidenta, noviny v Německu a Rusku už teď píší, že v Polsku vyhrál volby antiněmecký a protirusky zaměřený politik.

Martin Dorazín, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme