Polsko přijme na tři měsíce na 500 afghánských uprchlíků. Počítá, že v zemi jich zůstane 50

Polsko souhlasí s dočasným přijetím asi pěti set Afghánců, kteří pomáhali silám NATO při jejich misi v Afghánistánu. Oznámila to polská vláda s tím, že Afghánce přijme na dobu tří měsíců, než se rozhodnou, ve které zemi budou žádat o azyl.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polsko souhlasí s dočasným přijetím asi pěti set Afghánců, kteří pomáhali silám NATO při jejich misi v Afghánistánu (ilustrační foto) | Foto: Beata Zawrzel/NurPhoto | Zdroj: Reuters

Šéf kanceláře polského premiéra Michal Dworczyk uvedl, že jde o projev solidarity mezi spojenci v rámci NATO.

‚Kdo nežil v posledních letech v Polsku, nepochopí.‘ Skupina uprchlých Afghánců dál zůstává na hranici

Číst článek

Už v pátek má do Polska přiletět asi 250 afghánských uprchlíků z americké základny Ramstein v Německu. Polská strana je ubytuje v jednom z poznaňských hotelů a počítá s tím, že asi jen 50 z nich požádá o azyl v Polsku, zatímco ostatní si zvolí jinou zemi NATO.

Dworczkyk připomněl, že Polsko z Afghánistánu evakuovalo více než 900 afghánských spolupracovníků polských misí, kterým doma hrozila smrt.

Polskými letadly z neklidné asijské země odletěli také zaměstnanci některých mezinárodních institucí, například Mezinárodního měnového fondu.

České ministerstvo vnitra podle ČTK minulý týden uvedlo, že o mezinárodní ochranu v Česku požádalo 152 ze 169 Afghánců přivezených evakuačními lety. Podle šéfa resortu Jana Hamáčka (ČSSD) většina z nich s Českou republikou nějakou formou spolupracovala.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme