‚Přestaňte klamat národ.‘ Kritik polské vlády narušil pietu za oběti leteckého neštěstí u Smolenska

Odpůrce polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) v pátek narušil tradiční pietní akt za zemřelého polského prezidenta Lecha Kaczyńského a 95 dalších lidí, kteří před více než devíti lety zahynuli při leteckém neštěstí v ruském Smolensku. Muž vylezl na památník obětem katastrofy a křičel na exprezidentova bratra a zároveň předsedu PiS Jaroslawa Kaczyńského, aby ohledně této tragédie přestal klamat polský národ, informovala agentura AP.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muž držící portrét prezidenta Lecha Kaczyńského při šestém výročí Smolenska v roce 2016 | Zdroj: Reuters

Incident se odehrál ve chvíli, kdy Kaczyński a další členové PiS pokládali k památníku květiny. Aktivista vyběhl na kamenný památník připomínající schodiště a vyvěsil transparent s nápisem parafrázujícím známý nacistický slogan: „Jeden národ, jedna říše, jeden Kaczyński? Ne!“. Křičel u toho na předsedu strany a další přítomné, aby přestali klamat lidi ohledně příčin smolenské tragédie.

‚Žádné blábolení o toleranci.‘ V Polsku zadrželi ženu, která vyměnila Madoně svatozář za duhovou vlajku

Číst článek

Kaczyński je spolu s mnoha představiteli PiS přesvědčen, že katastrofa letounu ve Smolensku nebyla dílem nešťastné shody okolností, ale dlouhodobě připravovaného spiknutí. Ukazují především na Rusko, které prý mělo zájem na smrti tehdejšího prezidenta a elity polské politiky i generality, jež v letadla zahynula.

Za spoluviníky katastrofy označují také expremiéra Donalda Tuska a jeho tehdejší liberální vládu, jejíž členové na palubě letadla nebyli.

Veřejně prospěšné práce

Letečtí vyšetřovatelé konstatovali, že příčinou pádu stroje bylo lidské selhání při přistávání za špatné viditelnosti a na nedostatečně vybaveném letišti.

Policie protestujícího muže zatkla. Podle mluvčího varšavské policie Sylwestera Marczaka byl aktivista zadržen a převezen k výslechu na policejní stanici kvůli podezření z rušení veřejného pořádku. Pokud bude odsouzen, hrozí mu pokuta či trest veřejně prospěšných prací.

Jaroslaw Kaczyński pořádá tryzny u památníku svého zesnulého dvojčete a další lidí, kteří zahynuli při letecké katastrofě z 10. dubna 2010, každý měsíc. Tato shromáždění loni nahradila smuteční pochody, které podle agentury AP pomáhaly utužovat podporu pro vládní stranu, zároveň ale přitahovaly veřejnou kritiku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme