Polsko-americká jednání o základně prý na mrtvém bodě

Jednání mezi Spojenými státy a Polskem o protiraketové základně uvízla na mrtvém bodě. Polskou stranu údajně neuspokojila americká nabídka - informují o tom polská média.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

velvyslanec Ashe a premiér Tusk | Zdroj: ČTK

Zpravodajská televize TVN24 se ze svých zdrojů dozvěděla, že polská strana nepovažuje americkou nabídku za dostačující. Pozdě večer o tom bude telefonicky mluvit premiér Donald Tusk s americkým viceprezidentem Dickem Cheneyem.

Varšava žádá, aby Spojené státy investovaly do modernizace polské armády stovky milionů dolarů. Washington ale nabídl pouhých dvacet.

Američané by měli také posílit polskou protivzdušnou obranu o rakety typu Patriot. Ani tuto podmínku ale Spojené státy splnit nechtějí v obavě před reakcí, kterou by rozmístění raket krátkého a středního doletu mohlo vyvolat v Moskvě.

Politici ve Varšavě dnes celý den vyvraceli včerejší zprávy o úspěšném završení rozhovorů. Ministr obrany Bogdan Klich prozradil, že polským a americkým vyjednavačům se podařilo dosáhnout shody v některých důležitých aspektech.

"Skončilo důležité kolo jednání, finále rozhovorů nás ale teprve čeká. Konečné stanovisko polské vlády závisí na tom, do jaké míry základna zvýší bezpečnost Polska," upozornil ministr Klich.

Spojené státy proto mezitím jednají o základně také s Litvou. Polští politici to považují za formu nátlaku na Varšavu. "Základna v Litvě by vyvolala daleko větší odpor Moskvy, a Američané kvůli tomu neobětují dobré vztahy s Ruskem," domnívá se ministr obrany.

Washington ale pokračuje v přesvědčovací taktice: premiér Donald Tusk se v poledne sešel s americkým velvyslancem v Polsku Victorem Ashem. Přestože obsah rozhovorů zůstává tajný, je jasné, že nešlo o zdvořilostní návštěvu.

Martin Dorazín, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme