Přeřekla jsem se, omluvila se americká moderátorka za srovnání polského a nacistického režimu

Reportérka americké televize MSNBC Andrea Mitchellová se ve čtvrtek omluvila za svůj výrok, že Židé ve varšavském ghettu za druhé světové války povstali proti „polskému a nacistickému režimu“. Tato novinářka zaměřená na zahraniční politiku vysvětlila, že se ve svém vstupu z polské metropole, kde se konala mezinárodní konference o Blízkém východě, přeřekla.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moderátorka Andrea Mitchellová na snímku z dubna 2018. | Foto: Eduardo Munoz | Zdroj: Reuters

Varšava ostře reaguje na to, když je Polákům přičítána spoluodpovědnost za zvěrstva spáchaná nacisty na Židech.

„Včera (ve středu) jsem se přeřekla, když jsem mluvila o povstání ve varšavském ghettu v roce 1943. Aby bylo jasné, polská vláda se nikdy nezapojila do těchto strašných věcí. Omlouvám se za tuto nešťastnou nepřesnost,“ uvedla Mitchellová na twitteru.

I misspoke on the show yesterday when I discussed the 1943 Warsaw Ghetto Uprising. To be clear, the Polish government was not involved in these horrific acts. I apologize for the unfortunate inaccuracy.

20:36 – 14. 02. 2019

683 2930

Její středeční výrok, že ve varšavském ghettu Židé měsíc „válčili proti polskému a nacistickému režimu“ kritizovala ve čtvrtek polská ambasáda ve Washingtonu, omluvu od televize MSNBC žádal předseda Světového židovského kongresu Ronald Lauder i polští politici.

„Němci bestiálně vraždili stejně Poláky, jak i Židy. Polští vojáci za druhé světové války každý den bojovali za svobodu a život všech národů,“ napsal na twitteru polský premiér Mateusz Morawiecki. Polský Institut národní paměti varoval, že pokud televize chybu neopraví, obrátí se na soud.

W Polsce okupowanej przez Niemcy nie istniał żaden "polski reżim"- to wielkie niezrozumienie warunków wojny. Zarówno Polacy, jak i Żydzi byli bestialsko mordowani przez Niemców. Polscy żołnierze walczyli każdego dnia II WŚ o wolność i życie wszystkich narodów.

16:40 – 14. 02. 2019

842 3744

Povstání ve varšavském ghettu propuklo 19. dubna 1943. Stovky židovských mladíků a dívek se postavily se zbraní v ruce nacistům, kteří chtěli zahájit konečnou likvidaci ghetta a jeho zbývající obyvatele vyvézt do vyhlazovacího tábora Treblinka. Povstalci nepočítali s tím, že zvítězí, chtěli ale dokázat, že nejsou podřadnými lidmi, za které je režim v hitlerovském Německu měl. Nacisté akci prohlásili za ukončenou 16. května 1943.

Památce hrdinů povstání ve varšavském ghettu se ve čtvrtek poklonil izraelský premiér Benjamin Netanjahu se svým polským protějškem a s americkým viceprezidentem Mikem Pencem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme