Deset tisíc vojáků bude hlídat polskou hranici s Běloruskem. O víkendu se ji pokusilo překročit 70 lidí

Polsko zvýší počet svých vojáků na hranici s Běloruskem na 10 000, uvedla v pondělí agentura Reuters s odvoláním na polské ministerstvo obrany. Varšava se snaží potlačit nárůst počtu ilegálních migrantů, ze kterého viní Minsk.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polští vojáci u hranic s Běloruskem | Foto: Kacper Pempel | Zdroj: Reuters

„Navyšujeme počet vojáků, kteří budou pomáhat pohraniční stráží, o 2500. Brzy bude na bezpečnost hranic dohlížet 10 000 vojáků z 12., 16. a 18. divize,“ uvedl na twitteru polský ministr obrany Mariusz Blaszczak.

Pohraničníci uvedli, že během víkendu se hranici pokusili překročit skupiny čítající asi 60 až 70 migrantů. Dva vojáci utrpěli při zásahu zranění, ale nejsou ve vážném stavu. Již byli propuštěni z nemocnice.

Polsko a Pobaltí v posledních měsících čelí prudkému nárůstu počtu migrantů z Iráku, Sýrie a Afghánistánu, kteří se snaží dostat z Běloruska do sousedních členských zemí Evropské unie (EU). Varšava obviňuje režim běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka z úmyslného vyvolání migrační krize v odvetě za sankce, které na něj EU uvalila za květnové vynucené přistání civilního letadla s kritikem režimu na palubě.

U polských hranic s Běloruskem platí výjimečný stav a poslanci polského Sejmu, dolní komory parlamentu, již schválili vybudování zdi proti migrantům. Zákon týkající se stavby ale ještě musí projít horní komorou parlamentu a tu ovládá opozice.

Poslanci dali rovněž zelenou novele zákona, která umožní kontroverzní praxi odmítnutí uprchlíků na hranicích či ignorovaní jejich žádosti o azyl. Podle ochránců lidských práv je však takový postup v rozporu se závazky Polska vůči mezinárodnímu právu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme