Uprchlická krize na polsko-běloruské hranici se přelívá do krize politické, píše Politico

Z krize mezi Běloruskem a státy Evropské unie může těžit hlavně polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS). Alespoň tímto směrem uvažuje server Politico. Uprchlíci jsou „zaseklí“ mezi Polskem a Běloruskem už téměř dva týdny. Polsko je nechce pustit do země a běloruská stráž jim zas brání v návratu.

Tento článek je více než rok starý.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mahdiech Gholami, íránská tlumočnice z jazyka darí, se spolu s manželem snaží komunikovat s uprchlíky

Mahdiech Gholami, íránská tlumočnice z jazyka darí, se spolu s manželem snaží komunikovat s uprchlíky | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Jak se na to území dostali? Politico odpovídá, že je Bělorusko záměrně přiváží z Blízkého východu a poté je pouští přes své hranice do sousedních zemí. S přílivem uprchlíků se tak potýká zejména Litva a Polsko.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý přehled zahraničního tisku

Živořící uprchlíci vystaveni nepřízni počasí, hladu, bez přístupu k sociálním zařízením spustili politickou bouři.

Podle listu je to dobrá příležitost pro vládnoucí PiS oživit antiuprchlickou rétoriku, se kterou u voličů zabodovali v roce 2015.

Preference strany teď nejsou příliš vysoké, navíc se politici obávají, že přijdou o parlamentní většinu. Navíc tam hrozí předčasné volby. Uprchlická krize by jim tak teď opět mohla pomoct získat hlasy voličů.

Celý přehled zahraničního tisku najdete v audiozáznamu.

Marcel Faltys, Věra Luptáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme