Poblíž polsko-běloruské hranice zemřeli nejméně čtyři migranti. Dva další skončili v nemocnici

Těla nejméně čtyř lidí našli pohraničníci nedaleko polsko-běloruské hranice. Pokoušeli se o její nelegální překročení. Několik dalších migrantů se podařilo zachránit před utopením v bažinách. Odpovědnost za úmrtí migrantů Polsko odmítá, premiér Mateusz Morawiecki obvinil z vyvolání migrační krize Rusko a Bělorusko.

Varšava (Aktualizováno: 12:29 20. 9. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Už více než měsíc skupina migrantů nedobrovolně táboří nedaleko polské vesnice Usnarz Górny | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Mluvčí polské pohraniční stráže Anna Michalská potvrdila nález těl tří cizinců. Morawiecki posléze upřesnil, že na běloruské straně našli tělo ženy. Ministr vnitra Mariusz Kamiński uvedl, že zemřeli na podchlazení a vyčerpání.

Polsko přijme na tři měsíce na 500 afghánských uprchlíků. Počítá, že v zemi jich zůstane 50

Číst článek

V sobotu asi deset kilometrů od polsko-litevské hranice navíc pohraničníci našli tělo Iráčana, který zemřel na následky podchlazení. Dva další migranty zachránili živé a převezli do nemocnice.

Osm cizinců, z toho tři ženy, vytáhli v neděli pohraničníci z bažin u řeky Suprašl, nedaleko hranice s Běloruskem.

Uvěznění migranti

Rusko podle Mateusze Morawieckého řídí migrační krizi a Bělorusko vykonává pokyny. Morawiecki připomněl, že Minsk zrušil vízovou povinnost se zeměmi jako je například Pákistán, odkud vychází jedna z uprchlických vln, další přicházejí z bezvízových zemí Blízkého východu nebo Afriky.

Ministr vnitra Mariusz Kamiński upřesnil, že Minsk usiluje o to, aby letiště v pohraniční Hrodně získalo mezinárodní statut a mohlo přijímat lety ze zahraničí – tím by se nelegální migranti dostali přímo na hranici.

‚Kdo nežil v posledních letech v Polsku, nepochopí.‘ Skupina uprchlých Afghánců dál zůstává na hranici

Číst článek

Už více než měsíc skupina migrantů nedobrovolně táboří nedaleko polské vesnice Usnarz Górny, poblíž které se pokusila do Polska dostat přes hranici z Běloruska. Běloruští vojáci skupinu nechtějí pustit zpátky do vnitrozemí, zatímco polští pohraničníci migrantům z Afghánistánu a Iráku brání ve vstupu do Polska.

Polský prezident Andrzej Duda vyhlásil na začátku září v pásmu přiléhajícímu k hranicím s Běloruskem výjimečný stav, který umožnil zvýšit kontrolu hranice.

Běloruský prezident Lukašenko na konci května oznámil, že Minsk už nebude bránit migrantům v cestě do Evropské unie. Polský premiér Mateusz Morawiecki následně uvedl, že se Lukašenko snaží pomocí migrantů destabilizovat situaci v Evropě.

Podle Polska a pobaltských států, ale i podle Evropské unie se chce vyvoláním migrační vlny pomstít za sankce přijaté proti jeho režimu kvůli tvrdému potlačování opozice a porušování občanských práv v zemi. Litva a Polsko oznámily, že postaví na svých hranicích ploty, s jejichž pomocí ilegální migraci zastaví.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme