Je nezbytné s Poláky hovořit, prohlásil Lukašenko a nařídil obnovení kontaktů s Varšavou

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko oznámil, že vládě nařídil obnovení kontaktu s Polskem. Informovala o tom agentura Belta. Už tak napjaté vztahy mezi oběma zeměmi se ocitly na bodě mrazu poté, co se Varšava rozhodla poslat dohromady až 10 000 vojáků na posílení ostrahy společné hranice nejdříve kvůli zvýšené migraci, z jejíž organizace obviňuje Minsk, a později také kvůli přítomnosti ruských žoldnéřů z Wagnerovy skupiny v Bělorusku.

Minsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexandr Lukašenko

Alexandr Lukašenko | Foto: Maxim Shemetov | Zdroj: Reuters

Bělorusko je hlavním spojencem Ruska v jeho nynější válce proti Ukrajině, zatímco Polsko patří mezi největší finanční i vojenské podporovatele napadené země. „Je nezbytné s Poláky hovořit. Nařídil jsem premiérovi, aby je kontaktoval,“ prohlásil Lukašenko podle běloruské tiskové agentury.

Znepokojující reakce polských bezpečnostních služeb, komentují obyvatelé Bělověže situaci na hranici

Číst článek

Podle Lukašenka polská vláda usiluje o eskalaci před parlamentními volbami, které v Polsku budou 15. října. Varšava údajně chce ukázat, že je dobře vyzbrojena a přezbrojena. Běloruský vůdce považuje za „málo pravděpodobné“, že by v příštích dvou měsících v postoji Varšavy nastaly významné změny, které by byly prospěšné pro obě strany.

Lukašenko také zdůraznil, že je „otevřený spolupráci“, a obvinil USA, že prostřednictvím Polska vyvolávají napětí v regionu uprostřed konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem.

Varšava a EU už dříve obvinily autoritářský režim, že migranty využil jako hybridní zbraň v odplatě za sankce Evropské unie uvalené na režim Alexandra Lukašenka kvůli porušování lidských práv a potlačování opozice. V poslední době rostou obavy, že by se běloruské úřady mohly pokusit migranty tlačit přes hranici jako v případě migrační krize z roku 2021.

V posledních týdnech se navíc poblíž hranic objevili ruští žoldnéři z Wagnerovy skupiny, která má podle polského premiéra Mateusze Morawieckého za cíl destabilizovat situaci na východním křídle NATO.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme