Persona non grata. Polsko a Bělorusko si vzájemně vyhostily diplomata

Polsko a Bělorusko si vzájemně vyhostily po jednom diplomatovi z každé strany. Polsko vyhostilo i ruského generálního konzula v Poznani, a to kvůli nerespektování protiepidemických opatření.

Varšava/Minsk/Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polsko a Bělorusko si vzájemně vyhostily po jednom diplomatovi z každé strany (ilustrační foto) | Foto: CC0 Creative Commons | Zdroj: Fotobanka Pixabay

„V reakci na nepřátelský a neodůvodněný postup běloruských úřadů Polsko uznalo za personu non grata diplomata z běloruského velvyslanectví ve Varšavě,“ uvedl na twitteru náměstek polského ministra zahraničí Marcin Przydacz.

Bělorusko v úterý prohlásilo polského konzula v Brestu za nežádoucí osobu, protože se v Brestu zúčastnil neoficiální oslavy „proklatých vojáků“, tedy protikomunistických partyzánů, kteří za druhé světové války a po ní bojovali proti německé i sovětské okupaci.

Vztahy Bruselu s Moskvou dosahují na pomyslné dno. Sankce jsou symbolické, tlak na přitvrzení ale sílí

Číst článek

Jejich působení ale nebudí jen obdiv, protože se často dopouštěli násilí a útočili na všechny, kdo nepatřili k Polákům.

Bělorusko tyto polské odbojáře klade na roveň nacistickým okupantům a kolaborantům, stejně jako to dříve činil Sovětský svaz.

Mluvčí polského ministra pro koordinaci zpravodajských služeb Stanislaw Žaryn prozradil, že Polsko označilo jako nežádoucí osobu také ruského generálního konzula v Poznani Igora Oščepkova, a to kvůli tomu, že představoval zdravotní riziko pro své okolí.

Podle televizní stanice TVP Info byli diplomat i jeho dcera na konci ledna pozitivně testovaní na koronavirus, ale nedodržovali karanténu a pohybovali se na veřejnosti. Nakažený ruský diplomat například monitoroval poznaňskou demonstraci za propuštění Alexeje Navalného a mohl nakazit stovky lidí.

mdo, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme