Kácením Bělověžského pralesa porušuje Polsko unijní právo, zní doporučení Bruselu pro evropský soud

Kácením v Bělověžském pralese porušuje Polsko unijní právo. Ve stanovisku ke sporné těžbě v chráněném území to uvedl generální advokát evropského soudního dvora. Soud by měl o případu rozhodnout v nadcházejících měsících, názor generálního advokáta je pro něj doporučením. Kvůli masivnímu kácení podala na Varšavu žalobu Evropská komise.

Brusel/Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kácení v polském Bělověžském pralese

Kácení v polském Bělověžském pralese | Foto: Viktor Daněk | Zdroj: Český rozhlas

Generální advokát Yves Bot se domnívá, že Polsko neprovedlo nutná opatření k ochraně Bělověžského pralesa. Jeho zásahy tak mohou vést k poškození míst, kde se rozmnožují chráněné druhy.

Zpochybnil také argument Varšavy, že kácením brání šíření lýkožrouta. Není podle něj prokázáno, že dřívější míra těžby k tomuto šíření přispívala, a bylo ji proto nutné až ztrojnásobit.

Generální advokát proto doporučil soudu, aby rozhodl, že Polsko nesplnilo své povinnosti. Polský ministr životního prostředí Henryk Kowalczyk v prohlášení ujistil, že se Varšava bude konečným verdiktem řídit.

Bělověžský prales je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Je jedním z posledních zachovalých pralesů nížinného charakteru v Evropě, nachází se na hranicích Polska a Běloruska.

Kromě zubra, rysa a vlka zde žije dalších 59 druhů savců, 250 druhů ptáků (například vzácný šplhavec datlík tříprstý), 13 druhů obojživelníků, přes 12 tisíc druhů bezobratlých, mnoho druhů lišejníků a vzácných hub. Je zde také vysoká druhová diverzita listnatých stromů.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme