‚Nedostatek citlivosti, hřích nedbalosti.‘ Polští biskupové se omlouvají za sexuální skandály

V kostelích po celém Polsku se v neděli čte dopis katolických biskupů, kteří se omlouvají a přiznávají, že neudělali dost, aby zabránili zneužívání dětí a mladistvých duchovními. Dopis připouští „nedostatek citlivosti, hřích nedbalosti a nedůvěřivost“ vůči tvrzením ukřivděných, uvedla televize TVN 24.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dopis čtený v polských kostelích rovněž vybízí další oběti, aby ohlásily utrpěné křivdy církvi i příslušným státním úřadům. (ilustrační foto) | Foto: Filip Harzer | Zdroj: iROZHLAS.cz

Dopis biskupů představuje reakci církve na dokumentární snímek Jen to nikomu neříkej o zamlčovaných zločinech duchovních, který už na internetu viděly miliony Poláků.

„Nejsou slova, která by vyjádřila náš stud vyvolaný sexuálními skandály s účastí duchovních; jsou důvodem k velkému pohoršení a vyžadují naprosté odsouzení, jakož i vyvození přísných důsledků vůči zločincům i vůči osobám skrývajícím tyto činy,“ uvádí se podle televizní stanice v dopise, nazvaném Citlivost a odpovědnost.

Polsko po zveřejnění filmu o pedofilii v katolické církvi zvýší tresty za zneužívání dětí

Číst článek

„Přiznáváme, že jako pastýři církve jsme neudělali vše, abychom zabránili křivdám,“ stojí v dopise, na kterém se preláti usnesli ve středu. Připustili, že právě zmíněný dokumentární film, natočený z hlediska obětí, je přiměl uvědomit si „nesmírnost utrpení“ těchto obětí. Zasáhla je hlavně slova jedné ženy v dokumentu, že „Kristus neubližoval dětem“, na rozdíl od kněze, který jí ublížil jako devítileté žákyni.

„(Snímek) obsahuje také příklady nedostatku citlivosti, hříchu zanedbání i nedůvěřivosti vůči ukřivděným osobám, což v důsledku chránilo pachatele,“ přiznali preláti. Zároveň ujistili, že chtějí spojit úsilí všech lidí dobré vůle s cílem ochránit nejmladší. „Buďme všichni citlivější vůči dětem a mládeži a také vůči obětem,“ apelují. Společně je nutné obětem vytvořit prostor pro návrat do normálního života, jakož i pro opětovné získání důvěry vůči duchovním.

Podpora obětem

Dopis rovněž vybízí další oběti, aby ohlásily utrpěné křivdy církvi i příslušným státním úřadům. V každé diecézi byl jmenován delegát oprávněný přijímat oznámení o sexuálním zneužívání a napomáhat při poskytnutí psychologické a právní pomoci. „Chceme podporovat oběti na cestě k překonání následků křivdy,“ ujistili biskupové.

Konec tíživého mlčení? ‚Doufám, že se něco změní,‘ říká režisér filmu o zneužívání dětí v polské církvi

Číst článek

Opoziční list Gazeta Wyborcza nicméně upozornil, že arcibiskup Waclaw Depo se v sobotním kázání na Jasné Hoře ohradil proti tomu, že „celé církvi se vnucuje kolektivní vina za činy jednotlivých zločinců“, a modlil se k čenstochovské madoně, aby pomohla „porazit horu zla, kterou lež tak snadno zakořenila v srdcích Poláků“.

Podle polské církve celkem 382 kněží a řeholníků z více než 40 000 mezi lety 1990 až 2018 ublížilo celkem 625 dětem. Z 877 osob, kteří si podle úřadů momentálně odpykávají za mřížemi tresty za sexuální zneužívání dětí, jsou jen dva duchovní, upozornila již dříve TVN 24 na závěr příspěvku o „zákonu mlčení“, chránícím „klerikální pedofily“.

V silně katolické zemi se církevní skandál stal jedním z hlavním témat před volbami do Evropského parlamentu, a to tím spíše, že vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) je považována za silně spjatou s církví.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme