Kanada 6:1 Česko

Polsko bude v ratifikaci euroústavy pokračovat

Výsledky francouzského referenda o evropské ústavní smlouvě nenechaly chladnými ani Poláky. Tamní premiér Marek Belka kvůli nim svolal mimořádnou tiskovou konferenci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Královský zámek | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Situace je vážná, nikoli však zoufalá - názvem tohoto oblíbeného francouzského filmu ze sedmdesátých let by se dalo shrnout vystoupení polského premiéra. Rozhodnutí Francouzů si vyžádá hlubokou diskusi v rámci Unie nad východiskem z této situace, první kroky by ale měla navrhnout sama Francie, domnívá se polský premiér. Francouzské "ne" podle jeho názoru nesmí zastavit proces rozhodování v dalších zemích.

"Nevidím důvod, proč by za nás měli rozhodovat Francouzi nebo Nizozemci. Proces ratifikace ústavy bude v Polsku pokračovat; pokud se polská společnost vysloví pro evropskou ústavu, naše politická pozice bude tím silnější," prohlásil premiér Belka a dodal, že ještě nejsou zcela jasné důsledky francouzského odmítnutí.

"Teď ještě nejsme schopni odhadnout krátko- středně a dlouhodobé důsledky, zatím jsou to jen spekulace."

Podle Marka Belky je ale už teď jasné, že francouzské odmítnutí evropské ústavy je velmi špatnou zprávou pro kandidátské země.

"V nejbližší době bude těžké hovořit o dalším rozšíření Unie. To je tak jasné, že to nemusíme balit do diplomatických frází," řekl polský premiér.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme