Polsko čeká na novou vládu

Prezident Alexandr Kwašniewski vyzval premiéra Jerzyho Buzka, aby po prohraných parlamentních volbách podal co nejdříve demisi a nečekal až na první zasedání nového Sejmu. Prezident by tak mohl designovat nového předsedu vlády, čímž by se urychlil proces formování kabinetu. Buzkem vedená vládní Volební akce Solidarita - Pravice se podle předběžných výsledků nedělních voleb zřejmě vůbec nedostane do Sejmu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jerzy Buzek se ale chce rozhodnout až po oznámení oficiálních volebních výsledků, což má být ve středu. Odstupující premiér chce, aby jeho vláda v příštím týdnu ještě splnila svou ústavní povinnost a předložila návrh rozpočtu na rok 2002. Zatím se zdá, že formování nového polského kabinetu nebude jednoduché. Vítěz parlamentních voleb - koalice Svazu demokratické levice a Unie práce - podle povolebních odhadů nezíská většinu mandátů v Sejmu. Jako její koaliční partner se rýsuje Polská lidová strana, s níž už levice tvořila vládu po volbách před osmi lety.

Pavel Novák, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme