Polsko čeká rekonstrukce vlády, z kabinetu se má poroučet prostořeký ministr zahraničí

Polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski má v červnu skončit ve funkci šéfa polské diplomacie, napsal to polský deník Rzeczpospolita. A podle novin by neměl skončit jen on, deník se odkazuje na vládní zdroje.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski | Foto: Reuters

Vládě polské konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) se dosud velké změny vyhýbaly.

Podle deníku Rzeczpospolita, který se odkazuje na vládní zdroje, je odchod ministra Waszczykowského jasná věc.

Cíl: New York

Ministr by měl skončit v červnu, což se dává do souvislosti s volbou nestálého člena Rady bezpečnosti OSN – Polsko totiž kandiduje. A právě do funkce polského vyslance v OSN by měl ministr zamířit.

„O rekonstrukci se nemluví, ta se jen provádí. V této chvíli se o tomhle tématu nebavíme.“

Beata Szydłová (polská premiérka)

A Waszczykowski by prý neměl jít sám. V poslední době polská média spekulují o konci ministra obrany a výrazné postavy Práva s spravedlnosti Antoniho Macierewicze kvůli skandálům provázejících změny v armádě i astronomickému platu jeho tiskového mluvčího Bartłomieje Misiewicze, který byl zaměstnán ve státním zbrojařském podniku.

Premiérka Beata Szydłová změny v kabinetu odmítla. „O rekonstrukci se nemluví, ta se jen provádí. V této chvíli se o tomhle tématu nebavíme," uvedla v sobotu v Polské televizi.

Spojenec San Escobar

Ministr Waszczykowski je známý pro své diplomatické přehmaty a „bonmoty". V lednu 2017 při lobbování za úspěch Polska v Radě bezpečnosti lobboval u diplomatů z 20 zemí a prohlásil, že mezi nimi je také San Escobar. Uživatelé sociálních sítí si z Waszczykowského okamžitě začali tropit žerty a jméno neexistující země se v polském jazyce ustálilo.

Opozice ministrovi vyčítá oslabení polské pozice v Evropské unii. Naposledy polská vláda prohrála hlasování o předsedovi Evropské komise. Pro Donalda Tuska hlasovalo 27 členských států, proti bylo jen Polsko.

Filip Harzer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme