Polsko čeká rekonstrukce vlády, z kabinetu se má poroučet prostořeký ministr zahraničí

Polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski má v červnu skončit ve funkci šéfa polské diplomacie, napsal to polský deník Rzeczpospolita. A podle novin by neměl skončit jen on, deník se odkazuje na vládní zdroje.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski

Polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski | Zdroj: Reuters

Vládě polské konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) se dosud velké změny vyhýbaly.

Podle deníku Rzeczpospolita, který se odkazuje na vládní zdroje, je odchod ministra Waszczykowského jasná věc.

Cíl: New York

Ministr by měl skončit v červnu, což se dává do souvislosti s volbou nestálého člena Rady bezpečnosti OSN – Polsko totiž kandiduje. A právě do funkce polského vyslance v OSN by měl ministr zamířit.

„O rekonstrukci se nemluví, ta se jen provádí. V této chvíli se o tomhle tématu nebavíme.“

Beata Szydłová (polská premiérka)

A Waszczykowski by prý neměl jít sám. V poslední době polská média spekulují o konci ministra obrany a výrazné postavy Práva s spravedlnosti Antoniho Macierewicze kvůli skandálům provázejících změny v armádě i astronomickému platu jeho tiskového mluvčího Bartłomieje Misiewicze, který byl zaměstnán ve státním zbrojařském podniku.

Premiérka Beata Szydłová změny v kabinetu odmítla. „O rekonstrukci se nemluví, ta se jen provádí. V této chvíli se o tomhle tématu nebavíme," uvedla v sobotu v Polské televizi.

Spojenec San Escobar

Ministr Waszczykowski je známý pro své diplomatické přehmaty a „bonmoty". V lednu 2017 při lobbování za úspěch Polska v Radě bezpečnosti lobboval u diplomatů z 20 zemí a prohlásil, že mezi nimi je také San Escobar. Uživatelé sociálních sítí si z Waszczykowského okamžitě začali tropit žerty a jméno neexistující země se v polském jazyce ustálilo.

Opozice ministrovi vyčítá oslabení polské pozice v Evropské unii. Naposledy polská vláda prohrála hlasování o předsedovi Evropské komise. Pro Donalda Tuska hlasovalo 27 členských států, proti bylo jen Polsko.

Filip Harzer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme