Polsko čekají předčasné parlamentní volby

Rozhodl o tom ve Varšavě parlament poté, co drtivou většinou schválil své rozpuštění. Volby musejí být do 45 dnů. O hlasy voličů se budou ucházet dva hlavní politické bloky - vládní strana Právo a spravedlnosti bratrů Kaczyňských a opoziční liberálně-centristická Občanská platforma.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

polští poslanci | Zdroj: ČTK

Sejm drtivou většinou hlasů rozhodl o zkrácení volebního období po necelých dvou letech od řádných voleb. Pro rozpuštění hlasovalo 377 poslanců z celkového počtu 460 a 451 přítomných, to znamená, že dvoutřetinová většina tak byla dodržena. Proti hlasovalo pouze 54 poslanců populistické Sebeobrany.

Zákon o rozpuštění parlamentu musí ještě podepsat prezident a 21. října se mohou konat předčasné volby. V těch podle průzkumů buď pravicová strana Právo a spravedlnost dosavadního premiéra, nebo opoziční strana Občanská platforma.

Polský prezident Lech Kaczynski pak následně odvolal odvolal většinu ministrů vlády na návrh premiéra, svého dvojčete Jaroslawa. Zabránil tak tomu, aby jím mohli poslanci vyslovit nedůvěru.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme