Pobouření v Polsku: celebrity dostaly očkování mimo pořadí, šlo o dávky určené pro zdravotníky

První dny očkování proti koronaviru v Polsku poznamenaly kontroverze kolem toho, že několik veřejně známých lidí dostalo vakcínu mimo stanovené pořadí. Přednost před ostatními skupinami obyvatel mají zdravotníci, ale to, že už vakcínu dostal, oznámil například bývalý premiér Leszek Miller nebo několik herců a hereček. Kolem toho, proč se to stalo, a zda tito lidé na očkování mělo nárok, panují nejasnosti.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kvůli tomu, že se nechal naočkovat, ačkoliv nepracuje ve zdravotnictví, vyloučila ze svých řad jednoho regionálního politika vládnoucí strana Právo a spravedlnost. Ilustrační foto | Foto: Tatyana Makeyeva | Zdroj: Reuters

Varšavská lékařská univerzita tento týden informovala, že nezávisle na vakcínách určených výhradně pro zdravotníky získala od státní správy hmotných rezerv několik set dávek, které bylo nutné vypotřebovat do konce roku. 

Evropská komise slibuje lepší zásobování vakcínami. ‚Problém je v malé výrobní kapacitě,‘ zní z Bruselu

Číst článek

Z nich prý naočkovala část zaměstnanců svých nemocnic a jejich rodiny, nemocniční pacienty a 18 známých osobností, které souhlasily s tím, že budou očkovací kampaň propagovat.

Nicméně šéf státní správy hmotných rezerv Michal Kuczmierowski agentuře PAP řekl, že lékařská univerzita žádné dodatečné vakcíny nedostala a „už určitě ne dávku pro celebrity“. Dodal, že očkování bylo určené výhradně pro zdravotníky.

„Mediální informace o známých lidech, kromě jiného ze světa kultury a politiky, kteří se nechali naočkovat mimo pořadí, jsou opravdový skandál,“ prohlásil premiér Mateusz Morawiecki. „Neexistuje žádný důvod pro porušování pravidel,“ dodal.

Univerzitu čeká vyšetřování

Ministr zdraví Adam Niedzielski oznámil, že Varšavskou lékařskou univerzitu v pondělí čeká kontrola ohledně podávání očkování. Také univerzita tvrdí, že chce věc vyšetřovat.

V Izraeli se dál v rychlém tempu očkuje. Vakcínu proti covidu dostal za necelé dva týdny milion lidí

Číst článek

Známé osobnosti, které se nechaly naočkovat, uvedly, že využily nabídky ze strany univerzity. Například 74letý herec Andrzej Seweryn řekl, že se tak chtěl přidat k akci na podporu očkování.

„To, co mělo být gestem občanské podpory vakcinace proti covidu-19, se stalo příležitostí k útokům na několik známých lidí, kteří očkování podstoupili,“ posteskl si.

Leszek Miller, který je v současnosti europoslancem, v televizi TVN24 připustil, že využil možnosti, jakou mu ve Varšavské lékařské univerzitě dali. „Je mi 75let, mám různé nemoci a prachobyčejně se toho viru bojím,“ řekl.

Neuvažoval o tom, že by měl být součástí kampaně propagující očkování, přesto o něm informoval na twitteru. „Nechtěl jsem, aby to vypadalo, že dělám něco tajně,“ vysvětlil.

Kvůli tomu, že se nechal naočkovat, ačkoliv nepracuje ve zdravotnictví, vyloučila ze svých řad jednoho regionálního politika vládnoucí strana Právo a spravedlnost.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme