Do Polska s negativním testem, jinak karanténa. Varšava zpřísňuje pravidla pro Česko a Slovensko

Cestující přijíždějící do Polska z České republiky a Slovenska čeká od soboty karanténa, pokud nebudou mít negativní test nebo nebudou oočkováni dvěma dávkami vakcíny proti nemoci covid-19. Podle polských médií o tom ve středu informoval polský ministr zdravotnictví Adam Niedzielski na tiskové konferenci, na níž oznámil zpřísnění restrikcí kvůli třetí vlně šíření koronaviru v Polsku.

Aktualizováno Varšava (Aktualizováno: 17:16 24. 2. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polská státní hranice (ilustrační foto) | Foto: Kacper Pempel | Zdroj: Reuters

„Každý test - ať antigenní či PCR - je platný,“ odpověděl ministr podle televize TVN 24 na otázku, jaký test bude vyžadovaný při překračování jižní hranice Polska. Ministr přitom hovořil o „osobách překračujících hranici“ a také o „lidech vracejících se z Čech a Slovenska“. Už dříve tento týden Varšava oznámila, že vakcinaci proti covid-19 uznává pouze v případě látek schválených Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA).

Středisko Zakopané čelilo o víkendu dalšímu náporu turistů, policie zasahovala ve stovkách případů

Číst článek

Zpřísnění opatření

Nová zpřísnění, platná od soboty, si vynutil prudký nárůst nových případů nákazy koronavirem v Polsku. „Máme před sebou dobu, kdy se bude rozvíjet třetí vlna pandemie,“ řekl Niedzielski podle listu Gazeta Wyborzca.

„Bohužel, situace nevypadá dobře. Nová zostření budou platit od soboty. Možná ještě dříve. Není na co čekat,“ přesvědčoval ministr již v ranním rozhlasovém rozhovoru.

Nově bude v Polsku zakázáno namísto roušek či respirátorů používat plastové štíty, kukly, šátky, šály či jiné náhražky. Další restrikce se dotknou oblasti u Viselského zálivu a u Mazurských jezer na severu Polska, kde momentálně panuje s infekcí v zemi nejhorší situace. Budou tam muset zavřít hotely a nákupní střediska, kina, divadla, muzea, galerie, bazény či tenisové kurty. I žáci prvních tří tříd se budou moci učit jen dálkově. Úřady uvažují o přesunutí maturit.

Polsko nevyloučilo omezení na hranicích s Českem a Slovenskem, rozhodne se v příštích dnech

Číst článek

Stejná opatření čekají i další regiony, pokud se v nich bude rychle šířit nákaza, dodala Gazeta Wyborcza.

Informace o vstupu do Polska na svých stránkách průběžně aktualizuje české velvyslanectví ve Varšavě.

Rizikové Velikonoce

Na dotaz ohledně Velikonoc Niedzielski podle TVN 24 odpověděl, že vláda zatím se nic konkrétního nechystá, ale má v úmyslu zmírnit opatření, pokud k tomu bude prostor. Vláda podle ministra postupovala odvážně při uvolňování restrikcí, teď však musí udělat půl kroku zpět.

Velikonoce jsou pokládány za největší katolický svátek. K tomuto vyznání se hlásí i velká většina Poláků.

Polské ministerstvo zdravotnictví ve středu uvedlo, že během uplynulého dne přibylo více než 12 000 nových případů nákazy koronavirem. Od začátku pandemie se nakazilo téměř 1,7 milionu z přibližně 38 milionů obyvatel Polska.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme