Polsko chce podpořit porodnost reformou jeslí
Nedostatek jeslí není problém pouze České republiky, trápí také sousední Polsko. Tam ale přicházejí s novým zákonem, který má téma jeslí jednou provždy vyřešit.
Čím dál více mladých Polek odmítá mít dítě. Jedním z častých důvodů je nedostatek jeslí. Mladí rodiče sice chtějí mít děti, ale zejména nyní, v ekonomické krizi, se nechtějí vzdát svého zaměstnání.
O chystané reformě jeslí v Polsku mluvil na Radiožurnálu zpravodaj Českého rozhlasu v Polsku Petr Vavrouška.
"Zapsat dítě do jeslí je v Polsku stejně nadpřirozený jev, jako v Česku. Řada Poláků raději volí život bez potomka. Pro ilustraci, když dnes přijde maminka v Polsku zapsat svého potomka do jeslí, bude na seznamu až čtyřstou náhradnicí. V zemi je milion dětí do tří let a jen několik desítek tisíc míst v jeslích," říká zpravodaj Českého rozhlasu v Polsku Petr Vavrouška.
Zásadní změnou bude v Polsku to, že jesle nebude zřizovat ministerstvo zdravotnictví. Jesle pod ministerstvem musely splňovat přísné normy jakési mininemocnice, například přesný počet umyvadel na dítě nebo ledniček v jídelně. Jesle budou nově spadat pod resort práce.
Další přelomovou změnou je to, že se jesle přizpůsobí rodičům a ne naopak. Tam, kde se nenajde dost dětí, aby kvůli nim byly otevřeny jesle, může obec zaplatit rodičům paní na hlídání nebo vychovatelku. Firmy mohou založit firemní jesle a náklady si odečíst z daní.
"Polsko si od nového opatření slibuje kromě růstu počtu dětí i děti chytřejší. Polští experti totiž zjistili, že děti, které projdou kvalitními jeslemi, mohou mít později kvalitnější výsledky ve škole," dodává Vavrouška.