Polsko chce pořádat zimní olympijské hry. Společně se Slováky

Zimní olympijské hry v roce 2022 by chtělo pořádat Polsko společně se Slovenskem. Potvrdili to prezidenti obou zemí. Zbývá jen spočítat, kolik by je pořadatelství her stálo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

olympijské kruhy | Foto: Roman Růžička

Poláci berou možnost pořadatelství olympiády se Slovenskem velmi vážně. Nejnověji ji podpořili prezidenti obou zemí.

„S prezidentem Gašparovičem jsme se domluvili na tom, že budeme podporovat myšlenku společné olympiády," potvrdil Bronislaw Komorowski.

Po loňském fotbalovém mistrovství Evropy získalo Polsko sebevědomí a troufá si i na pořádání největší sportovní akce na světě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak moc reálné jsou olympijské hry v Polsku a na Slovensku, zjišťoval zpravodaj Petr Vavrouška

„Během Eura jsme dokázali, že organizačně na to máme. Proto budu podporovat i olympiádu," řekl premiér Donald Tusk, který vidí v organizaci tak sledované akce i reklamní využití pro svou zemi.

„Díky Euru 2012 se zásadně zvýšilo povědomí o Polsku ve světě. A olympiáda by to ještě více podpořila,“ dodal polský ministerský předseda.

„Pokud se ukáže, že tato nabídka má pro Slovensko opravdu obrovský význam, vláda Slovenské republiky by tuto kandidaturu oficiálně potvrdila,“ reagoval jeho slovenský protějšek Robert Fico.

Přípravy za desítky miliard

Už delší dobu je jasné, že centrum zimních her by bylo v Krakově. Například v Zakopaném by soutěžili skokani a sjezdové lyžování by hostil Chopok v Nízkých Tatrách. Slovenští sousedé by se možná mohli ujmout i hokejového turnaje.

Poláci i Slováci si teď ale musí hlavně spočítat, jestli by tak nákladnou akci jejich státní rozpočty utáhly. Přípravy by totiž stály desítky miliard zlotých a eur.

Polské Tatry bez sněhu | Foto: Martin Dorazín

Například by se musela rozšířit silnice do Zakopaného, protože už dnes se tvoří na příjezdu do tohoto střediska hodinové fronty.

Uvažuje se také o tunelu pod Tatrami, který by spojil polskou a slovenskou část těchto velehor.

Každopádně to není poprvé, co Zakopané touží po zimní olympiádě. Poláci to marně zkoušeli už před sedmi lety.

Petr Vavrouška, Martin Hromádka, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme