Polsko chce urychlit program výstavby jaderných elektráren

Polská vláda chce urychlit práci nad projekty až dvou jaderných elektráren. Premiér Donald Tusk to zdůvodnil rostoucími energetickými a ekologickými požadavky své země. Polsko zatím žádnou jadernou elektrárnu nemá a 90 procent elektřiny vyrábí spalováním uhlí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jaderná elektrárna

jaderná elektrárna | Foto: Petr Večeřa

Nedostatkem elektřiny trpí zejména severovýchodní část Polska. První jaderná elektrárna by proto mohla vzniknout právě v této oblasti, naznačuje premiér Tusk: "Máme ambiciózní projekt a chtěli bychom program výstavby jaderných elektráren radikálně urychlit."

Konkrétní rozhodnutí padne do konce příštího roku. Podle přijaté vládní strategie by první polská atomová elektrárna měla začít fungovat do roku 2030.

Předsedkyně českého Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová před nedávnem uvedla: "I když použijeme úplně všechno, co v Evropě máme k dispozici jako zdroje energie, tak stejně pravděpodobně - dříve nebo později - bude Evropa v problému. To znamená, že nemůže zavrhnout žádný ze zdrojů od obnovitelných až po fosilní. Musí si ale ten energetický mix rozumně poskládat. Aby zajistila dostupnost energií za přijatelné ceny, aby zajistila ochranu klimatu a aby zajistila i tzv. energii pro chudé."

Martin Dorazín, Katarína Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme