Bývalý ředitel polské Huawei byl opět zatčený za špionáž pro Čínu. Hrozí mu až 15 let vězení

Bývalého obchodního ředitele polské pobočky čínského technologického giganta Huawei opět zatkla polská kontrarozvědka ABW kvůli obviněním ze špionáže pro Čínu. Oznámila to v pátek agentura PAP s odvoláním na mluvčího ministra pověřeného koordinací zpravodajských služeb.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Logo společnosti Huawei | Foto: Kacper Pempel | Zdroj: Reuters

Wang Wej-ťing se podle vyšetřovatelů věnoval výzvědné činnosti více než sedm let od roku 2011 a jako krytí využíval funkci obchodního ředitele polské pobočky firmy Huawei. Wang studoval v Polsku a působil rovněž na čínském konzulátu v Gdaňsku. Minulý měsíc začal soudní proces s ním a jeho komplicem, bývalým pracovníkem ABW, kterého podle obžaloby Wang zverboval. Oběma hrozí v případě odsouzení až 15 let vězení. Soud se koná s vyloučením veřejnosti.

Kapitán Piotr, polonista Wej-ťing. Kdo jsou muži obvinění z čínské špionáže ve Varšavě?

Číst článek

Polák, označovaný v médiích pouze jako Piotr D., míval na starosti otázky kybernetické bezpečnosti mimo jiné i v rámci ministerstva vnitra a kontrarozvědky ABW. Podílel se například na zabezpečení sítí pro potřeby polského předsednictví v Evropské unii či během návštěvy papeže.

Oba muže zatkly polské orgány v lednu 2019. Podle prokuratury Polák dodával Číňanovi informace, které měly firmě Huawei pomoci získat přístup k technologickým zakázkám a skrze ně pak vliv na datové systémy místních i celostátních úřadů.

Huawei svého zaměstnance okamžitě po zatčení propustila, ale podle médií přispívá na jeho obhajobu.

Nyní byl Wang znovu zadržen na základě soudního příkazu, který byl vydán kvůli odvolání proti červnovému rozhodnutí varšavského soudu propustit jej z vazby. Wang obvinění ze špionáže odmítá jako neopodstatněné a předpojaté. V Polsku žije více než 12 let.

Postihy pro Huawei

Polská kauza poškodila pověst firmy Huawei ve světě. V západních zemích čelí společnost už delší dobu obviněním, že úzce spolupracuje s čínskou vládou a že její zařízení jsou uzpůsobena pro špionáž. Huawei taková obvinění odmítá. Washington nicméně tlačí na své spojence, aby firmu vyloučily z budování 5G sítí.

Polská vláda loni navrhla zákon, který by Huawei ze stavby 5G sítí de facto vyloučil. Zatím ho ale neprojednal parlament. Český úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) v roce 2018 varoval, že používání softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE představuje bezpečnostní hrozbu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme