Varšavský biskup se omluvil obětem sexuálního zneužívání. ‚Musíme léčit celé prostředí‘

Polský katolický biskup se ve čtvrtek omluvil obětem sexuálních násilníků z řad duchovenstva ve své diecézi. „Toužím říci ‚promiňte‘ a udělat vše, aby ti, jimž bylo ublíženo, se mohli bezpečně vrátit do společenství církve a získali zpět důvěru,“ prohlásil varšavský biskup Romuald Kamiński na konferenci o sexuálním zneužívání nezletilých duchovními.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obleky pro kněží. Ilustrační foto. | Foto: Pavla Lioliasová | Zdroj: Český rozhlas

Uvedl také, že v posledních 26 letech vedla církev své vyšetřování vůči 12 duchovním v diecézi. Ve dvou případech se podezření nepotvrdilo. Z deseti případů byly tři ukončeny a pachatelé pohnáni před světskou spravedlnost, dva již byli odsouzeni. Tyto případy se týkaly osob ve věku mezi 15 až 18 lety.

Ze zbývajících sedmi nadále posuzovaných případů se tři týkají osob mladších 15 let a čtyři osob mezi 15 až 18 lety.

Polský kněz několik měsíců znásilňoval náctiletou dívku. Odškodnit ji má církev

Číst článek

Ve všech případech byli všichni duchovní odstaveni od práce s mládeží, tři byli suspendováni. Během vyšetřování všichni podezřelí přestali plnit duchovní služby, podrobili se psychologickému vyšetření, podstoupili terapii a pokání podle církevních předpisů.

„Chceme chránit děti a mládež v každé době a na každém místě. Proto tu jsme,“ sdělil biskup novinářům a představil dokument nazvaný Normy ochrany dětí a mládeže a zásady duchovní péče ve varšavsko-pražské diecézi, Praga je název varšavské čtvrti na východním břehu Visly.

Dokument podle něj obsahuje pokyny, jak děti a mládež chránit před sexuálním zneužíváním a jak postupovat v případě, kdy děti ohlásí „jakoukoliv křivdu“. Přál by si, aby se uplatnění těchto norem neomezilo jen na duchovní, ale aby se o nich dozvěděli i rodiče, vychovatelé a pedagogové, „protože musíme léčit celé prostředí“.

Televize TVN 24 připomněla, že ve středu primas polské církve arcibiskup Wojciech Polak slíbil, že programy ochrany nezletilých před zneužíváním vzniknou v každé diecézi. Slíbil také zmapovat údaje o rozsahu sexuálního zneužívání v polské církvi. Datum zveřejnění však neupřesnil.

Katoličtí duchovní zneužili v Německu od konce války 3677 nezletilých, tvrdí studie

Číst článek

Podle občanského sdružení, které pomáhá obětem zneužitým faráři, bylo v Polsku v posledních letech odsouzeno 56 duchovních, část z nich ale za držení dětské pornografie, připomněla agentura AFP.

Revoluční rozsudek

Polská média v posledních dnech věnovala značnou pozornost „revolučnímu rozsudku“, kdy soud nařídil církevnímu řádu vyplatit milionové odškodnění a doživotní rentu nyní již dospělé ženě, kterou jako třináctiletou dívku odvedl od rodičů a po několik měsíců znásilňoval člen řádu působící jako učitel náboženství.

Verdikt není pravomocný, řád se odvolal a odvolací soud v Poznani vynesení konečného rozsudku odročil na počátek října. Zmiňovaný rozsudek je „revolučním“ v tom smyslu, že platit má církev, a ne kněz.

Až dosud se polská církev řídila zásadou, že odškodnění mají oběti vymáhat od konkrétních pachatelů, nikoliv od církve. Místo toho nabízela obětem finanční „pomoc“, jejíž podmínkou ale bylo zřeknutí se dalších nároků.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme