Polský kněz několik měsíců znásilňoval náctiletou dívku. Odškodnit ji má církev

Milion zlotých odškodnění (téměř šest milionů korun) a doživotní důchod 800 zlotých měsíčně (asi 4700 Kč) má platit polská katolická církev oběti, kterou jako třináctiletou dívku odvezl od rodičů a po několik měsíců znásilňoval duchovní vyučující náboženství. Informoval o tom v pondělí list Gazeta Wyborcza, který verdikt soudu označil za revoluční rozsudek, podle něhož má platit církev, a ne kněz.

Varšava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud (ilustrační foto)

Ilustrační foto. | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Kdyby kněz neučil náboženství, kdyby nebyl duchovním, s obětí by se vůbec nesetkal,“ uvedla poznaňská soudkyně Anna Losiková.

Církevní řád podle ní nese odpovědnost podle ustanovení občanského zákoníku, který určuje odpovědnost zaměstnavatele za škodu způsobenou zaměstnancem při vykonávání svěřené činnosti.

Prosím o odpuštění za skandál a zradu, žádal papež v Irsku kvůli sexuálnímu zneužívání kněžími

Číst článek

Verdikt není pravomocný, odvolal se proti němu církevní řád, ke kterému kněz patřil. Ten byl již dříve pravomocně odsouzen na čtyři roky do vězení.

Před šesti lety arcibiskup Józef Michalik, stojící tehdy v čele polských katolických biskupů, prohlásil, že církev nehodlá žádná odškodnění vyplácet, ty mají obětí požadovat od viníků.

Podle deníku Gazeta Wyborcza zmíněný církevní řád nabídl někdejší oběti – nyní již dospělé ženě – finanční pomoc. Jejím přijetím by se ale zřekla dalších nároků. Místo toho se dotyčná rozhodla domoci se odškodnění u soudu.

Odvolací soud se má případem zabývat 20. září.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme