‚Musíme zachránit Polsko.‘ Desetitisíce lidí demonstrovaly na obranu členství v Evropské unii

Lidé v Polsku se v neděli v podvečer sešli, aby ve městech po celé zemi demonstrovali na podporu členství své země v Evropské unii. Podle agentury Reuters se jich sešly desetitisíce. Učinili tak po nálezu ústavního soudu, podle něhož je polská ústava nadřazena předpisům Evropské unie, informují polská média. Země se přitom zavázala unijní pravidla respektovat při vstupu do tohoto společenství.

Varšava (Aktualizováno: 21:31 10. 10. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poláci demonstrující na podporu členství v Evropské unii | Foto: Kacper Pempel | Zdroj: Reuters

V nálezu ústavních soudců, které nominovala vládní strana Právo a spravedlnost (PiS), vidí kritici poměrů předzvěst takzvaného polexitu, tedy odchodu Polska z EU.

K protestům vyzval bývalý premiér a předseda Evropské rady Donald Tusk, který teď stojí v čele nejsilnější opoziční strany v zemi.

„Musíme zachránit Polsko, nikdo jiný to neudělá,“ prohlásil podle agentury AP Tusk.

Varšavská radnice, ovládaná opozicí, odhadla počet demonstrantů v metropoli na 80 až 100 tisíc. Agentury Reuters a AFP uvedly, že se demonstrací ve stovce měst zúčastnily desetitisíce Poláků. „Rozsáhlý protest napříč Polskem ukázal podporu pro EU,“ napsala agentura AP.

„Pseudosoud, skupina převlékačů kabátů v talárech se na rozkaz předsedy vládnoucí strany rozhodla znásilnit polskou ústavu a vyvést naši vlast z Evropské unie,“ řekl Tusk na demonstraci ve Varšavě před davem několika tisíc lidí.

„Chtějí odejít z EU, aby mohli beztrestně porušovat práva občanů, zásady demokracie a krást bez omezení. O to jim jde,“ prohlásil na adresu vládního tábora. Je však přesvědčen, že většina Poláků chce, aby jejich země byla nezávislá, evropská, demokratická, respektovala právo a byla poctivá. „Pokud žijeme, je naděje. Ještě Polsko nezhynulo,“ zdůraznil a zazpíval polskou hymnu.

Donald Tusk na polské demontraci za podporu Evropské unie | Foto: Slawomir Kaminski | Zdroj: Reuters

Davy v metru

Tuskův projev se pokoušela přerušit protidemonstrace krajní pravice přehráváním vlasteneckých chorálů v metalové verzi.

„Mlč hlupáku, mlč, vyřízený hulváte! Já jsem byla vojákem, který si pamatuje, jak tekla krev, jak mí kolegové umírali. Jsem tady proto, abych v jejich jménu volala, že nikdy nikdo nevyvede mou vlast z Evropy,“ prohlásila na adresu stoupenců politické pravice účastnice varšavského povstání Wanda Traczyková-Stawská.

Polsko soudně zpochybnilo nadřazenost práva EU. Komise plánuje unijní právo hájit všemi prostředky

Číst článek

Nezávislá televize TVN 24 ukázala záběry s davy lidí, kteří se s vlajkami Polska a EU shromáždily ve Varšavě, Krakově, Poznani i dalších městech. Státní televize TVP, která podle kritiků tlumočí pohled vlády, k záběrům z demonstrací napsala, že jde o „protest proti polské ústavě“, upozornil Reuters.

Nezávislá televize TVN 24 ukázala záběry s davy lidí, kteří se s vlajkami Polska a Evropské unie shromáždily ve Varšavě, Krakově, Poznani i dalších městech.

Varšavské metro bylo podle listu Gazeta Wyborcza v podvečer tak přeplněno lidmi směřujícími na demonstraci do centra města, že davy na nástupišti musely čekat na příjezd další soupravy.

Přijít o svobodu

„Nejsem tak naivní, vím, že jedna demonstrace nepovede ke změně vlády, ale chtěl jsem dát najevo, že Polsko musí být demokratické a musí zůstat v demokratické Evropě,“ řekl opozičnímu deníku Varšavan Janusz.

Polexit? Místo Polska je v Evropské unii, ujistil premiér Morawiecki

Číst článek

„Jsem tady, abych se mohla sama sobě podívat do očí, že jsem protestovala v době, kdy to bylo zapotřebí. Ale mám obavy, že vláda nás nakonec z té unie vyvede,“ dodala žena, která se představila jako Malgorzata.

Oba tyto padesátníky podle listu trápí, že mezi demonstranty převažují jejich vrstevníci, a myslí si, že mělo přijít více mladých.

„Asi si tak zvykli na svobodu, že si nedokážou představit, že by o ni mohli přijít. Probudí se, až jim vezmou pasy, ale to už může být pozdě,“ varoval Janusz.

Vláda premiéra Mateusze Morawieckého popírá, že by pomýšlela na odchod z EU. Někteří členové vedení vládní strany ale nedávno používali rétoriku, která naznačovala, že to je jejich cílem, upozorňuje agentura AP.

A dodává, že v Polsku, jehož obyvatelé se těší ze svobody cestování a transformace ekonomiky, je členství v EU mimořádně populární.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme