Tisíce Poláků demonstrovaly proti tlaku vlády na justici. Protesty vyvolalo odvolání varšavského soudce

Před sídlem ministerstva spravedlnosti ve Varšavě, ale i v dalších desítkách polských měst, v neděli protestovaly tisíce lidí proti tlaku, který podle nich vyvíjí vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) na justici. Informovala o tom agentura Reuters. Demonstrace vyvolalo nezvykle rychlé odvolání jednoho soudce, který se o vládních soudních reformách vyjádřil kriticky.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Věřím, že právo a upřímnost nakonec zvítězí,“ prohlásil odvolaný soudce Pawel Juszczyszyn před demonstranty ve Varšavě. „Vyzývám soudce – nenechte se zastrašit, buďte nezávislí, buďte stateční. Jsme silní,“ zvolal.

Protestující se podle organizátorů sešli nejméně ve 105 městech po celé zemi. Mávali vlajkami Evropské unie a Polska a měli cedule s nápisy jako „Bez práva není spravedlnost“. Policie se k počtu demonstrantů nevyjádřila.

Polský parlament zvolil za ústavní soudce bývalé zákonodárce za Právo a spravedlnost

Číst článek

PiS je od nástupu k moci v roce 2015 ve sporu s Evropskou unií ohledně reforem justice, které podle kritiků podrývají nezávislost soudů. Vláda reformy vysvětluje jako nutná opatření k zefektivnění práce justice, což také umožní zbavit se soudců spojovaných ještě s komunistickým režimem před rokem 1989.

Demonstranty v neděli podpořila i laureátka Nobelovy ceny za literaturu Olga Tokarczuková. „Vyjadřuji solidaritu s utlačovanými soudci a vyzývám vás, abyste se připojili k demonstracím na jejich obranu,“ napsala spisovatelka na twitteru.

Juszczyszyn kritizoval způsob, jakým byl podle nedávno schválených pravidel jmenován jeden soudce. Ve čtvrtek proti němu zahájilo ministerstvo spravedlnosti kárné řízení a v pátek už byl odvolán.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme