Polsko dnes oslavuje 90. výročí nezávislosti

Po celém Polsku se dnes konají mohutné oslavy 90. výročí získání nezávislosti. Začaly ve Varšavě inscenovaným příjezdem maršálka Józef Pilsudského, kterého Poláci považují za největší postavu polského boje za nezávislost. Za účasti německé kanceléřky Angely Merkelové a dalších hostů pak proběhl ceremoniál u Hrobu neznámého vojáka. Oslavy vyvrcholí slavnostním večerem ve Velkém divadle, kam prezident Lech Kaczyński pozval řadu domácích i zahraničních osobností. Přípravy plesu ale poznamenaly domácí politické rozpory.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hrob neznámého vojína | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Ani kulaté výročí polské samostatnosti nedokázalo smířit politické protivníky. Lech Kaczyński nepozval na ples bývalého prezidenta Lecha Walesu, což někteří politici označili za nedostatek taktu. Prezident Kaczyński ale trvá na tom, že má svaté právo nepozvat člověka, který jej v minulosti vulgárně urážel. Žádá po Lechovi Walesovi omluvu. Ten se ale omluvit nechce a prezidenta nazývá malicherným a směšným člověkem.

Pozvání do Velkého divadla odmítl také premiér Donald Tusk. Do Varšavy nepřijede ani většina pozvaných hlav států a vlád. Dnešní ples tak bude spíš koncertem, na kterém hvězda polské estrády Maryla Rodowiczová zazpívá vlastenecké písně.

Většina lidových oslav se bude konat na pěší zóně v centru hlavního města. Loni se tady sešlo 120 tisíc lidí a letos organizátoři očekávají mnohem víc.

Ulice Krakovské předměstí a Nový svět se stanou scénou pro stovky pouličních umělců - od zpěváků před herce až po kabaretiéry - ti chtějí připomenout atmosféru 20 let, ke kterým varšavské šantány neodmyslitelně patří.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme