Duda vyznamenal polského dobrovolníka, který zemřel při útoku na humanitární konvoj v Gaze

V jihopolském městě Przemyśl v sobotu mší začal pohřeb Damiana Sobóla, který zemřel začátkem měsíce v palestinském Pásmu Gazy při izraelském útoku na humanitární konvoj. Tohoto pětatřicetiletého polského dobrovolníka také polský prezident Andrzej Duda posmrtně vyznamenal vysokým státním vyznamenáním. Informoval o tom server polského rozhlasu RMF24.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Útok na humanitární konvoj v Gaze

„Jeden z operačních důstojníků se domníval, že ve vozech, která konvoj doprovázela jsou teroristé Hamásu,“ zdůvodnila izraelská armáda tragický incident | Foto: Ahmed Zakot | Zdroj: Reuters

Mše v kostele svatého Josefa se účastnil i palestinský velvyslanec v Polsku Mahmúd Chalífa či José Andrés, španělsko-americký zakladatel humanitární organizace World Central Kitchen (WCK), pro niž Soból v Pásmu Gazy pracoval a jejíž konvoj se stal 1. dubna terčem izraelského úderu, informoval server.

Vražda. Polská prokuratura vyšetřuje smrt dobrovolníka v Pásmu Gazy po útoku Izraele

Číst článek

„Považujeme Damiana za hrdinu. Věděl, kam jede, jaká je tam situace a co potřebují (palestinští) civilisté, kteří už půl roku trpí hladem, žízní a bezdůvodně umírají,“ řekl polskému rozhlasu už začátkem měsíce palestinský velvyslanec v Polsku.

Při zásahu několika vozidel z humanitárního konvoje, která byla jasně označena logem WCK, zemřelo 1. dubna celkem sedm lidí, kromě Sobóla tři Britové, Australanka, Palestinec a muž s občanstvím USA a Kanady. Všichni pracovali jako dobrovolníci pro World Central Kitchen.

Izraelská armáda přiznala, že se dopustila závažné chyby. „Když auta (z humanitárního konvoje) opustila sklad, kde uložila potravinovou pomoc, jeden z operačních důstojníků se domníval, že ve vozech, která konvoj doprovázela, jsou teroristé Hamásu,“ zdůvodnila izraelská armáda tragický incident. Polsko vyšetřuje Sobólovu smrt jako vraždu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme