Ochraňte právní stát, žádají Evropskou komisi polští expremiéři a exprezidenti

Evropská komise by měla ochránit právní stát v Polsku, jenž ohrožuje snaha vlády získat kontrolu nad justicí. Tvrdí to skupina bývalých polských politiků, která zahrnuje expremiéry a exprezidenty včetně Lecha Walesy. Jejich výzvu ve středu zveřejnil deník Gazeta Wyborcza.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto. | Zdroj: Reuters

Někdejší činitelé vyjádřili obavu z toho, že nový zákon o nejvyšším soudu zlikviduje demokracii v Polsku.

„3. července v Polsku vstoupí v platnost zákon o nejvyšším soudu, který v Polsku definitivně zruší zásadu dělby tří mocí (zákonodárné, výkonné, soudní) a podstatu demokratického právního státu. Princip, který představuje identitu Evropské unie jako instituce a myšlenku spojených států,“ napsali v otevřeném dopise komisi.

„Bez právního státu nebude demokratické Polsko,“ dodali.

Walesa je někdejším vůdcem protikomunistického odborového hnutí Solidarita, jenž v roce 1983 získal Nobelovu cenu za mír. Stal se prvním prezidentem Polska po pádu komunistického režimu. V řadě otázek patří mezi ostré kritiky současné konzervativní vlády strany Právo a spravedlnost.

Kromě Walesy dopis podepsali například bývalí prezidenti Aleksander Kwasniewski a Bronislaw Komorowski, bývalí premiéři, ministři a vedoucí aktivisté Solidarity.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme