Ochraňte právní stát, žádají Evropskou komisi polští expremiéři a exprezidenti

Evropská komise by měla ochránit právní stát v Polsku, jenž ohrožuje snaha vlády získat kontrolu nad justicí. Tvrdí to skupina bývalých polských politiků, která zahrnuje expremiéry a exprezidenty včetně Lecha Walesy. Jejich výzvu ve středu zveřejnil deník Gazeta Wyborcza.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto. | Zdroj: Reuters

Někdejší činitelé vyjádřili obavu z toho, že nový zákon o nejvyšším soudu zlikviduje demokracii v Polsku.

„3. července v Polsku vstoupí v platnost zákon o nejvyšším soudu, který v Polsku definitivně zruší zásadu dělby tří mocí (zákonodárné, výkonné, soudní) a podstatu demokratického právního státu. Princip, který představuje identitu Evropské unie jako instituce a myšlenku spojených států,“ napsali v otevřeném dopise komisi.

„Bez právního státu nebude demokratické Polsko,“ dodali.

Walesa je někdejším vůdcem protikomunistického odborového hnutí Solidarita, jenž v roce 1983 získal Nobelovu cenu za mír. Stal se prvním prezidentem Polska po pádu komunistického režimu. V řadě otázek patří mezi ostré kritiky současné konzervativní vlády strany Právo a spravedlnost.

Kromě Walesy dopis podepsali například bývalí prezidenti Aleksander Kwasniewski a Bronislaw Komorowski, bývalí premiéři, ministři a vedoucí aktivisté Solidarity.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme