Polsko doufá, že se k bezvízovému programu USA zapojí příští rok

Polsko by se k bezvízovému programu Spojených států mohlo připojit už za rok. Počet odmítnutých žádostí o americké vízum, který je rozhodujícím kritériem, rok od roku klesá.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pasová kontrola

pasová kontrola | Foto: Alexandr Pícha

Poláci těžce nesou, že se nedostali mezi sedm zemí, kterým Spojené státy zruší od příštího měsíce klasickou vízovou proceduru. V pátek americký prezident George Bush oznámil, že Česká republika, Slovensko, Maďarsko, Litva, Lotyšsko, Estonsko a Jižní Korea splnily podmínky pro takzvaný bezvízový program, který začne fungovat asi za měsíc.

Varšava se považuje za jednoho z nejbližších evropských spojenců Washingtonu. Podporuje americkou zahraniční politiku a aktivně se zapojila do protiteroristické koalice.

O zrušení víz ale rozhoduje počet odmítnutých žádostí. Před několika lety to bylo více než třicet procent, loni 25 a letos už jen necelých 14. Příští rok by počet odmítnutých mohl klesnout pod deset procent, což je hlavní podmínka pro přechod k bezvízovému režimu.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme