Polsko doufá, že se k bezvízovému programu USA zapojí příští rok

Polsko by se k bezvízovému programu Spojených států mohlo připojit už za rok. Počet odmítnutých žádostí o americké vízum, který je rozhodujícím kritériem, rok od roku klesá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pasová kontrola | Foto: Alexandr Pícha

Poláci těžce nesou, že se nedostali mezi sedm zemí, kterým Spojené státy zruší od příštího měsíce klasickou vízovou proceduru. V pátek americký prezident George Bush oznámil, že Česká republika, Slovensko, Maďarsko, Litva, Lotyšsko, Estonsko a Jižní Korea splnily podmínky pro takzvaný bezvízový program, který začne fungovat asi za měsíc.

Varšava se považuje za jednoho z nejbližších evropských spojenců Washingtonu. Podporuje americkou zahraniční politiku a aktivně se zapojila do protiteroristické koalice.

O zrušení víz ale rozhoduje počet odmítnutých žádostí. Před několika lety to bylo více než třicet procent, loni 25 a letos už jen necelých 14. Příští rok by počet odmítnutých mohl klesnout pod deset procent, což je hlavní podmínka pro přechod k bezvízovému režimu.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme