Polsko drží dvoudenní státní smutek za oběti vlakového neštěstí

Polský prezident Bronislaw Komorowski vyhlásil na dnešek a zítřek státní smutek za 16 obětí železničního neštěstí na jihu Polska. Asi 70 kilometrů od Krakova se v sobotu srazily dvě vlakové soupravy, jde o největší vlakovou havárii v zemi za více než 20 let. Příčiny se zatím vyšetřují, trať by měla být průjezdná zítra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchranáři se psy prohledávali soupravy havarované u Krakova | Zdroj: ČTK

Na místo nehody přijeli premiér Donald Tusk i prezident Bronislaw Komorowski. Během státního smutku budou státní vlajky na veřejných budovách staženy na půl žerdi a nebudou se konat zábavy, společenské a sportovní akce.

Speciální komise pracuje s verzemi selhání techniky i lidského faktoru. Při dnešní vyspělé technice se každému zdá nemožné, aby žádná kontrolní stanice nezaregistrovala, že dva vlaky jedou proti sobě. Úsek, kde došlo k havárii, je navíc zrekonstruovaný, vybavený moderní technikou, lze zde jet až 120 kilometrů za hodinu. Zatím je známo jen zjištění, že žádný z dispečerů nebyl pod vlivem alkoholu.

Podle svědků – cestujících z obou vlaků - si blížícího se nebezpečí nebyli vědomi ani strojvůdci. Jedna ze souprav prý začala brzdit až těsně před nárazem, druhá nebrzdila vůbec.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovnice ČRo v Polsku Joanna Czaplinská telefonovala do Světa o osmé podrobnosti o okolnostech železničního neštěstí

Záchranné práce už byly ukončeny, cvičení psi prohledali oba vlaky a nenašli žádné další živé oběti. Těžká technika začala pracovat na odstraňování souprav – dvě lokomotivy a jedenáct vagonů představuje stovky tun železa. Trať by měla být zítra opět průjezdná.

Podle polské televize se na tomto úseku stala havárie už v roce 1994. Okolnosti byly podobné, vrazily do sebe dvě soupravy. Tehdy šlo o lidskou chybu – byla hustá mlha a jeden ze strojvůdců přehlédl červenou na semaforu. Následky však byly daleko menší, havárii nepřežil jen jeden člověk.

Sobotní neštěstí si kromě obětí na životech vyžádalo i téměř 60 zraněných, většinou vážně. Souprava směřující z Varšavy do Krakova vjela na kolej, po které zrovna jel vlak do hlavního města. Vykolejily jedna lokomotiva a dva vozy.

Na místě zasahovalo více než 450 hasičů a zhruba 100 policistů, raněné odvážely sanitky a dva vrtulníky letecké záchranné služby. Podle svědků byly tři vagony zmáčknuté jako tahací harmonika.

Železniční neštěstí v Polsku

Ladislav Dvořák, Tomáš Pavlíček, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme