Polsko drží smutek za oběti tragické nehody autokaru

Tragická nehoda polského autokaru nedaleko Grenoblu si podle nejnovějších informací vyžádala už 27 lidských životů. Dalších 24 polských poutníků bylo vážně zraněno. V Polsku mají až do středy státní smutek za oběti tohoto dopravního neštěstí. Vláda připravila program pomoci příbuzným obětí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vrak polského autobusu | Zdroj: ČTK

Je to nejhorší silniční neštěstí v posledních letech, uvádějí polská média. Polští věřící objížděli autokarem kláštery a svatá místa ve Španělsku, Portugalsku a Francii. Osudnou se jim stala nebezpečná horská silnice u Grenoblu. Autobusy po ní mohou jezdit jen se svolením prefekta.

"Řidič tudy jel navzdory zákazu. Nerespektoval doporučenou trasu a chtěl si cestu zkrátit. To je hlavní příčina té nehody," uvedl Marcin Szklarski, majitel cestovní kanceláře, která zájezd organizovala. Podle těch, kteří pád autobusu do strže přežili, řidič křičel, aby se všichni drželi, protože přestaly fungovat brzdy. Dopravce ale tvrdí, že autobus byl naprosto v pořádku.

V Polsku byl až do středy vyhlášen státní smutek. Noviny i internetové stránky se dnes objevily v černobílé smuteční úpravě. Prezident i premiér slíbili příbuzným obětí okamžitou finanční pomoc. Stát jim zajistil leteckou dopravu do Grenoblu, zaplatí hotely i náklady na převoz mrtvých a zraněných do Polska. Na místě pracuje také tým psychologů.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro oznámil, že prokuratura začne vyšetřovat příčiny neštěstí. Podle cestovní kanceláře Orlando Travel, která zájezd polských věřících organizovala, nehodu zavinil řidič autobusu. List Gazeta Wyborcza píše, že řidič mohl přehlédnout poměrně malou značku se zákazem vjezdu na nebezpečnou horskou silnici. Stále není jasné, proč selhaly brzdy poměrně nového autobusu, který navíc nedávno prošel testy v Německu.

Martin Dorazín, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme