Polsko začne pokutu za Turów platit až po výzvě Bruselu. Situaci podle Varšavy komplikují české volby

Polsko stále neplatí pokutu za nelegální provoz povrchového dolu Turów. Varšava podle vlády začne platit penále ve výši téměř 13 milionů korun denně, až ji k tomu vyzve Evropská komise. Informoval o tom mluvčí polské vlády Piotr Müller.

Varšava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důl Turow

Důl Turow | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Zastavení provozu hnědouhelného dolu Turów a elektrárny nepřichází v úvahu, protože miliony lidí by na prahu zimy zůstaly bez elektřiny a tepla,“ zdůraznil mluvčí Müller.

Polsko neplatí Česku sankce za Turów. Evropská komise Varšavu včas vyzve, uvedl mluvčí

Číst článek

Polsko proto začne platit pokutu až v nejzazším možném termínu, výzva z Bruselu zatím nepřišla. Polský rozpočet tyto sankce podle Müllera unese.

Mluvčí dál zdůraznil, že Polsko bude platit sankce jen do doby, než spor rozhodne Evropský soud, ať už jeho verdikt bude jakýkoli.

Jednání o dalších krocích navíc podle něj zkomplikovaly české parlamentní volby. „Je potřeba počkat na sestavení nové vlády,“ řekl.

Půl milionu eur denně

Česko zažalovalo Polsko u Soudního dvora Evropské unie kvůli rozhodnutí prodloužit dolu povolení k těžbě. Podle Prahy důl mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích.

Výsledky českých voleb nejsou podle médií dobré pro polskou vládu. Změní se zahraniční politika

Číst článek

Unijní soud 20. září nařídil, aby Varšava platila pokutu půl milionu eur denně, tedy asi 12,7 milionu korun, jelikož se nepodřídila předběžnému opatření okamžitě ukončit těžbu v dole, a to až do konečného rozhodnutí v této věci. Polská vláda přesto odmítla těžbu přerušit.

Finanční sankci má země platit do chvíle, než uposlechne jarního příkazu soudu a práce v dole ukončí, oznámil nejvyšší orgán unijní justice v tiskové zprávě.

Polská vláda i generální ředitel společnosti PGE, která důl vlastní, reagovali, že důl zavřít nehodlají.

Martin Dorazín, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme