Polsko prodloužilo těžbu uhlí v Turówě do roku 2044. Ekologové rozhodnutí kritizují

Polsko povolilo prodloužení těžby v hnědouhelném dole Turów do roku 2044. V úterý to potvrdilo české ministerstvo životního prostředí. Ekologické organizace polské rozhodnutí kritizují. Polské rozhodnutí o další těžbě v dole, který leží v blízkosti českých hranic a německých hranic, podle nich vychází z nesprávného posouzení dopadů těžby na životní prostředí v Česku, Polsku i Německu.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důl Turów v pozadí s elektrárnou Turów

Důl Turów v pozadí s elektrárnou Turów | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY-SA 3.0

„Podle našich informací Polsko rozhodnutím ministra klimatu a životního prostředí ze 17. února 2023 povolilo prodloužení těžby do roku 2044. Ekologické nevládní organizace již údajně byly informovány i o tom, že mohou proti tomuto rozhodnutí použít opravný prostředek,“ uvedla mluvčí ministerstva životního prostředí Lucie Ješátková.

Zástupci Libereckého kraje, u jehož hranic se důl Turów nachází, sdělili, že zatím informace k prodloužení těžby nemají.

Představitelé ekologických organizací ve společném prohlášení uvedli, že se polské rozhodnutí opírá o nesprávné posouzení dopadů těžby na životní prostředí.

Polsko podle nich argumentuje atraktivními pracovními místy a zlepšením makroekonomických ukazatelů, a naopak hodnotí vliv dolu na odtok vody z českého území jako zanedbatelný. Ekologové dlouhodobě tvrdí, že obce na české straně hranice kvůli blízkosti dolu přicházejí o podzemní vodu.

‚Nevyřešila negativní dopady.‘ Ekologové podali stížnost k Evropské komisi na dohodu o dolu Turów

Číst článek

„Polsko pokračováním těžby ničí životní prostředí a porušuje evropské právo. Smlouva s Českou republikou toto jednání kryje. Česká vláda prodala zájmy svých občanů a životního prostředí za miliardu korun. Voda z českého území přitom mizí dál. Bohužel nevíme jak moc, protože vláda nepochopitelně data o podzemní vodě tají. Doufáme, že Evropská komise na základě naší stížnosti bude jednat a zastane se nejen životního prostředí, ale také místních obyvatel,“ uvedla Nikol Krejčová z Greenpeace ČR.

Premiéři Česka a Polska podepsali loni 3. února dohodu o řešení vlivu těžby v dole Turów. Polsko pak vyplatilo Česku jako náhradu za škody způsobené těžbou 45 milionů eur (zhruba 1,1 miliardy korun) a Česko stáhla žalobu na Polsko, kterou kvůli dolu podala u Soudního dvora EU. Podle ekologických organizací ale smlouva nechrání české občany před ztrátou vody.

„Česká vláda podepsala nevýhodnou dohodu, která jí svazuje ruce a brání jí zakročit proti porušování evropských předpisů. Nyní se tak může jen dívat, jak z českého území odtéká voda, a snažit se rychle postavit krizovou infrastrukturu, abychom nepřišli o pitnou vodu. Na ochranu našeho životního prostředí česká vláda zcela rezignovala,“ uvedl Milan Starec ze Sousedského spolku Uhelná.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme