Polští záchranáři našli v dole Zofiówka další dvě těla zavalených horníků. Jeden se stále pohřešuje

Záchranáři našli v dole na jihu Polska dva ze tří horníků pohřešovaných od minulého víkendu. Důlní lékař už konstatoval jejich smrt. Po jejich posledním kolegovi záchranáři v dole Zofiówka dále pátrají.

Katovice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchranářské auto u uhelného dolu Zofiówka ve městě Jastrzembie-Zdrój | Foto: Dominik Gajda | Zdroj: Reuters

Záchranáři po více než týdnu našli těla obou horníků v zatopené části chodby v hloubce 800 metrů pod zemí. Prvního v sobotu večer, druhého v neděli nad ránem.

Důlní záchranáři na jihu Polska zachytili rádiový signál trojice zavalených horníků

Číst článek

Vodu z chodby odčerpávají už od středy. Kvůli vysoké koncentraci metanu nemohou využít elektrické pumpy, hrozil by výbuch. Používají proto výrazně pomalejší pumpy na stlačený vzduch.

V zavaleném dole objevili další dva mrtvé horníky o několik dní dříve. Do záchranné akce se zapojila tisícovka lidí. Neštěstí vyšetřuje polská prokuratura.

Otřes na začátku května uvěznil v dole v hloubce asi 900 metrů sedm horníků. Záchranářům se podařilo dostat ven živé dva z nich, pět havířů přišlo o život a jeden se stále pohřešuje.

Představitelé polského báňského úřadu dříve uvedli, že šlo o přirozený otřes o síle více než 3,4 stupně. Byl nejsilnější za dobu, co důl Zofiówka funguje. Černé uhlí se v něm těží od konce 60. let minulého století.

Viktor Daněk, pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme