Záchranáři našli tělo posledního z pohřešovaných horníků z polského dolu Zofiówka

Záchranáři našli posledního z pohřešovaných horníků z dolu Zofiówka na jihu Polska mrtvého. Oznámila to ve středu televize TVN 24 s odvoláním na společnost JSW, které důl patří. Neštěstí, ke kterému došlo před 11 dny, si celkem vyžádalo pět životů, dva havíře se podařilo zachránit.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Horník před hlubinným dolem Zofiówka, kde se pohřešují po sobotním zemětřesení tři lidé. | Foto: Dominik Gajda/Gazeta | Zdroj: Reuters

Otřes půdy 5. května uvěznil v uhelném dole ve městě Jastrzembie-Zdrój nedaleko Katovic v hloubce asi 900 metrů sedm horníků. Záchranáři dva z nich dopravili na povrch, dva havíři přišli o život a tři byli od té doby pohřešováni.

Minulý víkend, týden po otřesech, se záchrannému týmu po odčerpání vody ze zaplavené sekce podařilo najít dvě těla.

Ostatky posledního z pohřešovaných horníků našli záchranáři uvězněné pod konstrukcí ve zřícené části důlní chodby. „Záchranáři jej přepraví na základnu v podzemí a následně na povrch. Může to trvat několik hodin,“ uvedla JSW v noci na středu.

Záchranná operace probíhala podle televize v „extrémních podmínkách“, záchranáři se museli vypořádat s vodou, která zaplavila zničenou chodbu, s kusy zřícené konstrukce a zařízení i s vysokou teplotou či metanem.

Do pátrání po pohřešovaných byli nasazeni speciálně vycvičení psi a vojenské námořnictvo nabídlo dálkově ovládané roboty.

Nejsilnější zemětřesení

Město Jastrzembie-Zdrój, které se nachází nedaleko českých hranic, i firma JSW vyhlásily v pondělí kvůli tragédii týdenní smutek.

JSW je největší producent uhlí v Evropské unii. Jeho těžba zaměstnává v Polsku na 83 000 lidí. Loni si neštěstí spjatá s těžbou vyžádala 15 životů, poznamenala agentura Reuters.

Zemětřesení z 5. května o síle 3,4 stupně bylo nejsilnější, jaké kdy bylo zaznamenáno v dole Zofiówka, kde se černé uhlí těží od konce 60. let minulého století.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme