Tři horníci v polském dole Zofiówka jsou stále nezvěstní. Pátého našli záchranáři mrtvého

Na jihu Polska v dole Zofiówka pokračuje v neděli pátrání po uvězněných hornících. Po sobotním zemětřesení o síle kolem 4 stupňů zůstalo v šachtě celkem sedm mužů. Záchranářům se už dva podařilo dostat ven a určit polohu dalších dvou.

Katovice (Aktualizováno: 12:22 6. 5. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uhelný důl Zofiówka v polském městě Jastrzembie-Zdrój | Foto: Dominik Gajda | Zdroj: Reuters

V sobotu večer záchranný tým našel jednoho z pěti horníků, na kterého se zřítila kovová konstrukce. V neděli se ho podařilo vyprostit a donést na podzemní základnu, byl ale mrtvý. Podle šéfa dolu Daniela Ozona bude trvat několik hodin, než se záchranářům podaří nově objeveného čtvrtého horníka z dolu dostat. Portál onet.pl informoval, že je uvězněný mezi potrubím.

Po silném důlním otřesu v Polsku se pohřešuje pět horníků. Na místě zasahují záchranáři

Číst článek

Práci záchranářů popsal televizi TVN24 šéf dolu Daniel Ozon. „Záchranáři se k prostoru, kde jsou horníci uvěznění, dostávají dvěma cestami. Místo identifikovali podle zúžených chodeb a zasypaných chodníků. Je tam ale hrozné horko a dochází tam kyslík, takže další týmy pracují na vytvoření dodatkové ventilace,“ citoval Ozona Radiožurnál.

Přesná poloha dalších tří pohřešovaných horníků zatím není jasná. Na místě zasahuje více než 200 lidí.

Místo neštěstí v sobotu večer navštívil premiér Mateusz Morawiecki, v neděli tam míří prezident Andrzej Duda.

Uhelný důl Zofiówka v polském městě Jastrzembie-Zdrój nedaleko českých hranic zasáhlo zemětřesení v sobotu kolem jedenácté hodiny. V době otřesu bylo pod zemí celkem asi 250 lidí.

Do míst otřesu se vydali záchranáři, kteří mají pátrat po pohřešovaných a zhodnotit rozsah škod. Původně se záchrannou akcí museli počkat kvůli vysoké koncentraci metanu v oblasti otřesu.

Marie Štenglová, pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme