Evropská komise kvůli rozhodnutí ústavního soudu vůči Polsku zakročí, řekla její šéfka von der Leyenová

Nedávné rozhodnutí polského ústavního soudu zpochybňuje a ohrožuje základy Evropské unie, prohlásila v úterý v Evropském parlamentu předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Komise podle ní proti Polsku podnikne kroky, zatím ale zvažuje, jaké konkrétní mechanismy využije. Polský premiér Mateusz Morawiecki následně před europoslanci prohlásil, že evropské instituce útočí na Polsko nespravedlivým způsobem.

Štrasburk/Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová | Foto: Yves Herman | Zdroj: Reuters

Polský premiér Morawiecki odmítl spekulace o tom, že Varšava směřuje k odchodu z Evropské unie.

Smlouvy o Evropské unii odporují polské ústavě, rozhodl ústavní soud ve Varšavě

Číst článek

Rozhodnutí polského ústavního soudu o nadřazenosti polských zákonů nad unijním právem je podle von der Leyenové vyvrcholením útoků na nezávislost justice v Polsku.

Komise, která s Varšavou o podobě reformy polského soudnictví vede vleklý spor, podle své šéfky polský ústavní soud nepovažuje za nezávislý ani za legitimní.

Kvůli jeho rozhodnutí hrozí, že evropské zákony budou platit různě na různých místech Evropské unie, a komise jako strážkyně evropských smluv bude proto muset vůči Polsku zakročit.

Unijní exekutiva však zatím zvažuje, zda se rozhodne pro finanční postihy nebo právní kroky, popsala von der Leyenová. Evropská komise však podle ní musí chránit prostředky, které do Polska směřují z kapes evropských daňových poplatníků v rámci z mimořádného fondu obnovy.

Polsko začne pokutu za Turów platit až po výzvě Bruselu. Situaci podle Varšavy komplikují české volby

Číst článek

Premiér Morawiecki ve svém vystoupení prohlásil, že členství v Evropské unii podporuje většina Poláků a že jeho vláda je součástí této proevropské většiny.

Poláci jsou ale podle něj stále více znepokojeni směrem změn v unii. Dodal rovněž, že evropské instituce přistupují k různým evropským státům různým způsobem.

„Nemůžeme mlčet, když je naše země atakována nespravedlivým způsobem,“ řekl Morawiecki s tím, že ústavní zákony členských států bloku musí být vždy nadřazeny unijní legislativě.

Součástí řešení sporů by podle něj neměly být výhrůžky finančními sankcemi či jiné formy zastrašování, což jsou pro polského premiéra nedemokratické praktiky. Morawiecki poznamenal, že očekává konstruktivní dialog s evropskými institucemi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme